Acasa | Arhiva | Contact

(folositi diacritice in cautare)
Luni, 27 Iulie 2009

Telegraf Online Constanta
Telegraf Online Constanta
revino la editia curenta
SUMARUL ZILEI
TOP 5
(27 Iulie 2009)
Nereguli și la universitățile de stat
(4566 accesari)
O bucureșteancă, „Miss Litoral” și „Miss Turism” 2009
(2125 accesari)
Scandalagii scoși cu forța din club
(1697 accesari)
Fost polițist acuzat de corupție, fără avocat în fața instanței
(1119 accesari)
Hoți opriți cu focuri de armă
(1094 accesari)
ARHIVA
Alegeti o editie
Top 500 articole
INFORMATII UTILE
RECLAME
 

Luni, 27 Iulie 2009

În toiul scandalului privind “Spiru Haret”

Nereguli și la universitățile de stat

600 de programe de licență ale universităților de stat nu îndeplinesc în totalitate condițiile legale de funcționare *** Universitatea “Ovidius” Constanța figurează pe lista abaterilor cu două specializări neacreditate

Alina GHENCEA (alina.ghencea@telegrafonline.ro)

Nereguli și la universitățile de stat Rectorul Universității „Ovidius” Constanța, prof. univ. dr. Victor Ciupină: „Dacă sînt la „Ovidius” specializări care nu sînt acreditate/autorizate noi nu vom susține admitere la acestea. Secretara șefă m-a asigurat că toate sînt în regulă. Eu știu că Universitatea „Ovidius” are toate programele acreditate.”
Scandalul în cazul Universității “Spiru Haret” nici nu s-a încheiat și învățămîntul universitar se confruntă cu noi probleme, în sensul că nu doar unele facultăți particulare funcționează fără acte în regulă. Peste 600 de programe de licență ale universităților de stat au fost depistate că nu îndeplinesc toate condițiile impuse de Agenția Română de Asigurare a Calității în Învățămîntul Superior (ARACIS). Unele funcționează doar cu autorizație, altele au fost acreditate, însă nu și-au mai depus dosarul de reevaluare la ARACIS o dată la cinci ani, așa cum prevede legea. Pînă în prezent, doar 20 de universități de stat și-au depus dosarul de reevaluare la ARACIS. O parte dintre universități sînt autorizate, dar neacreditate. Acestea nu și-au depus dosarul de acreditare la ARACIS, deși au avut cel puțin trei promoții necesare pentru a face asta. În această situație sînt 67 de universități din țară, cu peste 250 de programe de licență la zi. Printre acestea se numără Universitatea din Oradea, cu 20 de specializări, Universitatea Babeș-Bolyai, din Cluj, cu 14 specializări și Universitatea din Craiova, cu 13 specializări. O altă categorie o reprezintă universitățile tot autorizate, dar neacreditate, dar care au programe de studii la frecvență redusă sau la învățămînmt la distanță. În această situație sînt aproximativ 50 de universități din țară, cu peste 200 de programe de licență. Vorbim de Universitatea din București, cu 14 specializări, Universitatea “Ovidius” din Constanța, cu două specializări, și Universitatea din Iași, cu nouă specializări. În a treia categorie intră universitățile care au autorizație, unele chiar dinainte de 1989, altele din 2000, dar care nu și-au mai depus dosarul de reevaluare la ARACIS. În această situație se află peste 40 de universități și mai bine de 200 de programe de licență. „Dacă sînt la „Ovidius” specializări care nu sînt acreditate/autorizate noi nu vom susține admitere la acestea. Secretara șefă m-a asigurat că toate sînt în regulă. Mîine (azi - n.r.) vom verifica pentru a vedea dacă avem sau nu asemenea cazuri. Eu știu că Universitatea „Ovidius” are toate programele acreditate”, a declarat rectorul Universității „Ovidius” Constanța, prof. univ. dr. Victor Ciupină.
Comentarii in legatura cu acest articol
  1. FARA SPAGI, FARA MUTATII DE FARA TAXA LA CU TAXA PTR SMECHERI, SECRETARIAT CORECT SI AMABIL
    de la SUNT MULTE DE CLARIFICAT LA OVIDIUS (09:10:18 27 Iulie 2009)

    NU NUMAI ACREDITARILE SI RESTUL CARE SUNT LA FEL DE GRAVE

  2. mafia din cantemir
    de la bodu (09:35:36 27 Iulie 2009)

    merge-ti la cantemir sa vedeti mafie.la secretariat-dna mihaela si la biblioteca.sunt cele 2 adevarate hoate.fara ele nu faci nimic.oare decanu din aceata universitate nu vede nimic?spaga pt examene la dna mihaela!!!!!!treziti-va dnu decan

  3. Furt!
    de la Gavino (09:44:10 27 Iulie 2009)

    ARACIS-ul sa taca din gura si sa nu mai starneasca atatea valuri in invatamant si media pt ca nu functioneaza legal decat de cateva luni de zile. Din 2007 pana acum a functionat ilegal nefiind autorizata/recunoscuta de nici o agentie de profil din lume!

  4. spagarii
    de la eu (10:24:04 27 Iulie 2009)

    numele spagarilor ase ovidius: petrovici, epure, panait anghel...astia ar trebui bagati in puscarie!

  5. NUMELE TUTUROR SPAGARILOR DE LA OVIDIUS SPUNETI-I PE TOTI DE LA TOATE FACULTATILE SA-I STIM APOISA PLECAM DE LA EI SI CINE TREBUIE SA FACA ANCHETA SA FACA?
    de la CORECT? (10:27:31 27 Iulie 2009)

    DA

  6. viata merge innainte dar macar ceilalti sa nu pateasca
    de la un cetatean cu o diploma (11:14:16 27 Iulie 2009)

    cand e vorba de orice institutie de stat imediat se musamalizeaza asa ca 1 are dreptate,profesori care te trateaza de parca ai sclav ( sunt si profesori exceptionali dar foarte putini ) secretare care se simt deranjate atunci cand tu ca platitor de taxe iti ceri un drept , licente cumparate cu stiinta profesorilor cam asta a fost 4 ani de de facultate la ovidius ( poate s- a mai schimbat ceva dar nu cred )

  7. CORUPTIBILUL DE LA SPIRU HARET
    de la ANTON (11:15:12 27 Iulie 2009)

    profesoruk GOLEA POMPILIU, dr....etc. cu multe titluri obtinute ilegal face mari ravagii. cere bani pentru orice in facultatea Spiru Haret . E dezgustator de bolnav si pe easupra mai e si ...ghici ce ?...

  8. Platim taxe
    de la Tepes (11:35:55 27 Iulie 2009)

    Asa cum s-a facut lista rusinii cu " profesorii" sa vedem daca se poate face lista spagarilor.

  9. ????????????
    de la Mitică (11:38:30 27 Iulie 2009)

    Vreau să spun cum s-a ajuns aici. S-AU ÎNTREBAT: - 56.000 diplome de licență pentru 2009 ?. Da câți studenți au ăștia? Câți? 300.000 ? --- IA SĂ FACEM CEVA , CĂ ĂȘTIA NE LASĂ FĂRĂ STUDENȚI PENTRU 2009-2010, AVÂND ÎN VEDERE CĂ ÎN 1990,1991 AU FOST ANII CU CEA MAI MICĂ NATALITATE. -------- ȘI AU FĂCUT, CEEA CE S-A VĂZUT !!!!! Hai să facem acest scandal acum ,să nu să se mai înscrie la ĂȘTIA , să vină la noi, la stat , la alte universități. ** APROPO, d-na Andronescu, v-ați făcut nr. de studenți ?? De ce sunt așa de mulți studențI la Spiru Haret? --- Ptr. că taxa de înscriere este 50 lei (nu 100 sau 200 lei) --- Taxa unui an de studiu 1000 lei , nu 2500, 3000 ,4000, sau 6000 lei la medicină. Aș fi tâmpit să mă duc la o taxă de 4000 lei. Piața municii va alege d-nă, care e mai bun în profesie , ăla care a studiat la stat sau ăla de la privat. NU DUMNEATA , CĂ AI DISCUTAT ÎN PIAȚĂ CU UN ZARZAVAGIU, ABSOLVENT DE PRIVAT. HALAL DOAMNĂ, NIMIC DE SPUS ! Prin declanșarea scandalului, nici nu știți ce serviciu i-ați făcut d-lui Geoană. AR TREBUI SĂ VĂ RECOMPENSEZE, NU SĂ VĂ SANCȚIONEZE !! ORICUM O SĂ VĂ ACȚIONEZ ÎN JUSTIȚIE, pentru defăimarea, denigrarea imaginii publice a mea, ca absolvent de SPIRU HARET,cât și a stresului în care ne-ați ținut! Așa ar trebui să facă toți, care au avut sau au vreo legătură cu această universitate. Să vedeți cum o fi să fiți acționată în judecată de vreo 90.000 persoane ,, FALSE ** de la SPIRU. Nulitatea unui act administrativ (în speță diploma de licență), se CONSTATĂ d-nă ,de instanță , nu de dumneata prin afirmații. Până la proba contrarie, intervine prezumția de nevinovăție, dacă nu știați DOMNĂ!! Fără salutări,........doamnă!

  10. Sa nu-l uitam pe marele spagar...
    de la Ascuns (11:52:55 27 Iulie 2009)

    Zaharescu de info... Sa ne traiasca!

Du-te la pagina 1 2 3 4 5
Calificativ actual Rating: 3.00Rating: 3.00Rating: 3.00Rating: 3.00Rating: 3.00
Numar de voturi 3
Acordati un calificativ acestui articol
Spune parerea ta in legatura cu acest articol
Titlu
Nume
Mesaj
 
 
 
INTREBAREA ZILEI
Plătiți online facturile la utilități?
BULETIN DE STIRI
Vreau sa ma abonez la buletinul de stiri zilnic via e-mail
CURS VALUTAR BNR
1 USD = 2,9489 RON
1 EURO = 4,2051 RON
convertor valutar
Trofeul "Telegraf"
RECLAME
TV Neptun
Toate informatiile, date, text, fotografii, grafice, materiale video, mesaje sau alte materiale, indiferent daca au fost afisate in mod public sau transmise individual, privat, revin in resposabiltatea unica a persoanei care a fost sursa unor astfel de materiale. Aceasta inseamna ca dumneavoastra (si nu ziarul Telegraf sau administratorii site-ului) sunteti in intregime responsabili pentru toate materialele pe care le incarcati sau le puneti la dispozitie in mod public in cadrul site-ului.
© 2006 Copyright S.C. Telegraf Advertising S.R.L. Toate drepturile rezervate. Termeni si conditii de utilizare
Powered by CROSSROADS - Professional Web Development