A doua victorie consecutivă: Rosberg s-a impus și în Bahrain

Automobilism / Formula 1

Sport 04 Aprilie 2016 / 13:35 578 accesări
Nico Rosberg pare decis să nu mai rateze titlul mondial și anul acesta

Dominația echipei Mercedes continuă și în ediția 2016 a Campionatului Mondial de Formula 1, însă nu multiplul campion mondial Lewis Hamilton este protagonist anul acesta, ci coechipierul său, Nico Rosberg. Pilotul german a câștigat a doua cursă consecutivă în 2016, Marele Premiu de Formula 1 al Bahrainului, disputat duminică pe circuitul de la Sakhir, urmat de finlandezul Kimi Raikkonen (Ferrari) și de Hamilton. Al doilea pilot Ferrari, germanul Sebastian Vettel, a abandonat la Sakhir încă din turul de încălzire, din cauza unor probleme la motor.

Câștigătorul cursei a fost stabilit practic în primul viraj! Hamilton, aflat în pole position, a pornit lent și a fost întrecut de Rosberg, clasat pe locul 2 al grilei. În absenţa lui Vettel, locul 3 pe grilă, Hamilton a trebuit să facă față asaltului piloților Williams, care au avut cale liberă. Campionul mondial a fost aproape să fie întrecut și de Bottas, astfel că a încercat să-i închidă trasa finlandezului, care nu a mai putut evita contactul cu monopostul Mercedes. Însă comisarii cursei l-au găsit vinovat de coliziune pe Bottas, pilotul de la Williams fiind penalizat cu o trecere suplimentară pe la boxe. Hamilton a ajuns pe locul 9 după acest incident, dar până la final a reușit să urce în ierarhie până pe locul al treilea.

Și Raikkonen, locul 4 pe grilă, a avut un start slab, fiind depășit de monoposturile Williams și de mașina Red Bull a lui Daniel Ricciardo. Pilotul de la Ferrari a recuperat însă și a urcat repede pe locul al doilea, după Rosberg. Ajuns în frunte după primul viraj, germanul a condus fără greșeală până la final, trecându-și în palmares a doua victorie în acest sezon, a cincea consecutivă, dacă ţinem cont că tot el a câștigat și ultimele trei etape din 2015, și a 16-a din carieră.

Forma bună a echipei debutante Haas continuă. După ce Grosjean a ocupat locul al șaselea la Melbourne, francezul a promovat un loc la Sakhir și a terminat după Ricciardo, dar înaintea ambelor monoposturi Williams. Stoffel Vandoorne l-a înlocuit la această cursă pe spaniolul Fernando Alonso, căruia medicii nu i-au permis să concureze după accidentul suferit în Marele Premiu al Australiei, prima etapă a sezonului. Campionul din GP2 a obţinut un punct la debutul său în F1, primul pentru McLaren-Honda în acest sezon. Colegul său, Jenson Button, a fost nevoit să abandoneze.

Clasamentul final al Marelui Premiu de F1 al Bahrainului:

1. Nico Rosberg (Germania/Mercedes) a parcurs 308,238 km în 1h33:34,696 (medie orară: 197,634 km)

17. Rio Haryanto (Indonezia/Manor-Mercedes) la 1 tur

Cel mai rapid tur al cursei a fost realizat de Rosberg în T41 - 1 minut, 34 de secunde şi 482 de miimi, viteză medie de 206,2 kilometri pe oră.

Au abandonat Sebastian Vettel (Germania/Ferrari), Jolyon Palmer (Marea Britanie/Renault), Jenson Button (Marea Britanie/McLaren), Esteban Gutierrez (Mexic/Haas) și Carlos Sainz Jr. (Spania/Toro Rosso).

În clasamentul general al piloților, Rosberg ocupă primul loc, cu 50 de puncte (maximum posibil), urmat de Hamilton 33p, Ricciardo 24p, Raikkonen și Grosjean câte 18p fiecare, Vettel 15p și Massa 14p.

În clasamentul constructorilor, lider este Mercedes, cu 83 de puncte, urmat de Ferrari 33p, Red Bull 30p, Williams 20p, Haas F1 18p și Toro Rosso 11p.

A treia etapă a Campionatului Mondial de Formula 1, Marele Premiu al Chinei, va avea loc pe 17 aprilie, la Shanghai.