A doua victorie pentru Axiopolis Cernavodă

Fotbal / Liga a 3-a, Seria a 2-a, etapa a doua

Sport 03 Septembrie 2017 / 14:05 1527 accesări
Axiopolis Cernavodă are punctaj maxim în acest campionat

Sâmbătă, la Cernavodă, Axiopolis Sport Cernavodă a obținut al doilea succes în tot atâtea etape disputate din actuala ediție a Ligii a 3-a la fotbal, Seria a 2-a. În disputa cu Înainte Modelu, scor 4-2, dunărenii au făcut diferența după pauză. Au marcat Moise (22), Mihalache (minutul 30), Fotescu (49, din penalty) și Vieru (minutul 59), golurile învinșilor fiind înscrise de Avram (minutul 24) și D. Gheorghe (minutul 35).

„A fost un meci bun din partea ambelor echipe, spectaculos, cu multe goluri, în care noi am făcut diferența după pauză. Obiectivul echipei noastre este să adunăm cât mai multe puncte și suntem în grafic”, a declarat Gheorghe Stănculescu, președintele secției de fotbal a clubului din Cernavodă.

Au jucat pentru Axiopolis (antrenor Ionel Melenco): Nanu - Loloț (46 Daniel Zaharia), Răvoiu, Andreescu, L. Gheorghe - M. Al. Hristu, Al. Vieru (75 C. Crețu) - Beșleagă (46 E. Abibula), Fotescu, Mihalache - N. Moise (77 Husein). Rezerve neutilizate: Vlăescu, C. V. Hristu, I. Gheorghe.

Gazdele nu s-au putut baza la acest joc pe portarul Claudiu Puia, care a fost eliminat în prima etapă, la meciul cu Agricola Borcea. Cazul nu a fost încă judecat la Comisia de Disciplină, însă pedeapsa ar putea fi mai mare de o etapă, pentru că arbitrul a notat în foaia de joc că Puia l-a înjurat. În aceste condiții, Axiopolis va rezolva zilele acestea vizarea la FRF a legitimației lui Alexandru Pantaze, de la satelitul din Liga a V-a. Nici fundașul dreapta George Rusu nu a putut juca sâmbătă, fiind învoit pentru o problemă personală. În minutul 85, Marius Hristu s-a accidentat și Axiopolis a jucat în zece oameni finalul partidei, pentru că Ionel Melenco efectuase deja toate schimbările!

FC Voluntari II - SSC Farul Constanța 0-0

În clasament conduc AFC Progresul 1944 Spartac și Axiopolis Cernavodă, ambele cu câte 6 puncte, departajate de golaveraj. Bucureștenii au 10-4, iar constănțenii 6-3. SSC Farul ocupă locul 10, cu un punct și cu un meci mai puțin disputat. Restanța din prima etapă cu Unirea Slobozia a fost reprogramată pentru miercuri 6 septembrie, ora 17.00. Cel mai probabil, partida va avea loc la Techirghiol.