Adina Diaconu și Andreea Dragoman, vicecampioane europene U21 la tenis de masă

Sport 06 Februarie 2017 / 12:44 921 accesări
Adina Diaconu și Andreea Dragoman au obținut medaliile de argint la Soci (sursa foto: www frtmromania.ro)

Dublul format din Adina Diaconu și Andreea Dragoman a pierdut, duminică, finala Campionatelor Europene de tenis de masă Under 21 de la Soci, Rusia, în fața perechii belgiene Eline Loyen / Lisa Lung, scor 1-3 (12-10, 10-12, 8-11, 9-11). În semifinalele probei, româncele au învins perechea Ekaterina Guseva (Rusia) / Zdena Blaskova (Cehia), cu scorul de 3-0 (11-9, 11-5, 11-3).

În luna decembrie a anului 2016, Adina Diaconu și Andreea Dragoman au cucerit medaliile de aur la Campionatul Mondial de juniori de la Cape Town, Africa de Sud, o premieră pentru România la o astfel de competiţie.

Adina Diaconu (18 ani) se află pe primul loc în clasamentul european ETTU la categoria Under 21, în timp ce Andreea Dragoman (17 ani) ocupă poziţia a cincea în aceeaşi ierarhie.

În 2018, România va organiza Campionatul European de tenis de masă pentru juniori, la Cluj-Napoca.