Adrian Ungur a fost eliminat în primul tur al turneului de la roma

02 Mai 2016 / 17:52 644 accesări

Adrian Ungur (locul 196 mondial) a pierdut, luni, meciul cu sârbul Filip Krajinovic (114 ATP), scor 6-3, 0-6, 3-6, în primul tur al turneului ATP challenger de la Roma, disputat pe zgură şi dotat cu premii totale în valoare de 42.500 de euro.

Meciul a durat o oră şi 33 de minute. Adrian a început foarte bine şi a dominat autoritar primul set, iar totul părea că merge în favoarea lui. Dar în setul 2, românul a avut o cădere inexplicabilă şi a câştigat doar două mingi pe serviciu! Pe durata partidei, Adrian Ungur a reuşit 2 aşi şi a comis 4 duble greşeli. Procentajul primului serviciu a fost 64%, iar 60% dintre aceste puncte au fost adjudecate. Românul a câştigat doar 43% dintre punctele jucate cu serviciul 2. Ungur şi-a pierdut de 4 ori serviciu (nu a salvat nicio minge de break) şi a reuşit un game pe serviciul adversarului.

Pentru participarea în cadrului competiţiei de la Roma, Adrian Ungur (31 de ani) va primi un cec în valoare de 440 de euro, dar niciun punct în clasamentul ATP.

Rezultatul de azi este neaşteptat întrucât, cu doar o săptămână în urmă, Ungur reuşise să-l învingă pe Krajinovic în două seturi rapide, scor 6-3, 6-3. Bilanţul întâlnirilor directe dintre cei doi tenismeni a ajuns 3-2 în favoarea lui Krajinovic.

Adrian Ungur avea de apărat puncte în turneul challenger de la Roma, întrucât în 2015 a ajuns până în sferturile de finală. Românul a făcut un sezon slab până acum, cu 5 victorii şi 9 înfrângeri în circuitul ATP.