Agnieszka Radwanska, eliminată în turul trei al turneului de la Miami

26 Martie 2017 / 17:16 1018 accesări

Agnieszka Radwanska, numărul opt în clasamentul mondial, a pierdut, duminică, scor 0-6, 3-6, în faţa sportivei Mirjana Lucic-Baroni, poziţia 29 WTA, în turul al treilea al turneului de la Miami.

Radwanska nu a avut nicio şansă în primul set al disputei cu sportiva din Croaţia, în vârstă de 35 de ani, care s-a impus cu 6-0. Jucătoarea poloneză a reuşit primul game al său în debutul manşei secunde, în care au fost nu mai puţin de şapte break-uri, din nouă game-uri. Lucic Baroni a reuşit să câştige de patru ori pe serviciul sportivei clasate pe locul opt în lume, pe când Radwanska a făcut doar trei break-uri.

S-a terminat 6-0, 6-3 pentru Mirjana Lucic Baroni, care a obţinut a doua victorie consecutivă în partidele cu Agnieszka Radwanska, însă scorul general în disputele directe este de 4-2 în favoarea polonezei.

În turul următor, sportiva din Croaţia va evolua împotriva americancei Bethanie Mattek-Sands, locul 158 mondial.