Al doilea succes pentru Muguruza la Turneul Campioanelor

Tenis de câmp

Sport 28 Octombrie 2015 / 16:15 531 accesări

Tenismena spaniolă Garbine Muguruza, locul 3 WTA, a învins-o miercuri, cu scorul de 6-4, 6-4, pe germana Angelique Kerber, locul 7 WTA, în etapa a doua a Grupei Albe de la Turneul Campioanelor, competiție dotată cu premii în valoare totală de 7 milioane de dolari. Iberica a avut nevoie de mai puţin de o oră şi 40 de minute pentru a-şi trece în cont a doua victorie la Singapore. Tot miercuri, Petra Kvitova, locul 5 WTA, a câştigat duelul ceh din cadrul Grupei Albe, impunându-se, cu scorul de 7-5, 7-5, în faţa Luciei Safarova, locul 9 WTA, după o partidă care a durat aproape o oră şi 50 de minute. Cele două pierduseră în prima rundă, cu Muguruza, respectiv Kerber. Kvitova, care a reușit a opta sa victorie în tot atâtea meciuri cu Safarova, a câștigat Turneul Campioanelor în 2011, după o finală cu Victoria Azarenka.

Muguruza conduce în clasamentul Grupei Albe, cu două succese (setaveraj: 4-0), urmată de Kerber, o victorie (2-2), Kvitova, o victorie (2-2) şi Lucie Safarova, fără victorie (0-4). Vineri vor avea loc ultimele meciuri din această grupă: Muguruza - Kvitova şi Kerber - Safarova.