Al patrulea titlu mondial pentru Lewis Hamilton

Automobilism / Campionatul Mondial de Formula 1

Sport 30 Octombrie 2017 / 13:35 609 accesări
Deși a terminat departe de podium, Hamilton a fost cel mai „vânat” pilot la finalul cursei de pe Autodromo Hermanos Rodriguez

Pilotul britanic Lewis Hamilton (Mercedes) și-a asigurat duminică seară al patrulea său titlu individual de campion mondial în Formula 1, după ce a terminat pe locul 9 în Marele Premiu al Mexicului. Rivalul său la prima poziție în ierarhia piloților, germanul Sebastian Vettel (Ferrari), s-a clasat pe locul 4 în cursa câștigată de olandezul Max Verstappen (Red Bull).

La 32 de ani, Hamilton, care a mai triumfat în 2008, 2014 și 2015, s-a alăturat în palmaresul all-time lui Sebastian Vettel și Alain Prost, fiind devansat doar de Michael Schumacher, care a cucerit 7 titluri mondiale, și de Juan Manuel Fangio, cu 5 titluri. „Mi se pare ireal! Mulțumesc echipei mele, care a fost incredibilă în ultimii cinci ani, sunt mândru că fac parte din aceasta. Nu știu ce s-a întâmplat la începutul cursei, dar nu am renunțat”, a afirmat campionul mondial, referindu-se la acroșajul cu Vettel în care a fost implicat chiar la începutul cursei.

Ajuns în Mexic cu 66 de puncte avans, liderul clasamentului nu avea nevoie decât de un loc 5 în cazul unei victorii al lui Vettel, însă germanul și-a complicat situația, lovindu-i pe Verstappen și pe Hamilton încă de la primele două viraje! Sebastian Vettel a plecat din pole position, dar a fost imediat atacat de Verstappen, aflat în poziția a doua a grilei de start. Mașinile celor doi s-au atins, iar Verstappen a trecut în față. Hamilton, plecat al treilea în cursă, a încercat să profite de duelul din fața sa și l-a depășit la rândul său pe Vettel, dar germanul nu a renunțat și s-a produs un nou acroșaj. Astfel, Vettel și Hamilton au fost nevoiți să treacă pe la boxe pentru a schimba piesele avariate sau distruse la mașinile lor, revenind în coada plutonului.

Verstappen, aflat la a treia victorie din carieră și a doua din acest sezon, după cea din Malaezia, a fost urmat de finlandezii Valtteri Bottas (Mercedes) și Kimi Raikkonen (Ferrari). Marele Premiu al Mexicului a fost antepenultima cursă din actualul sezon de Formula 1, ultimele două fiind programate la Sao Paolo (12 noiembrie) și Abu Dhabi (26 noiembrie).

În clasamentul piloților, Lewis Hamilton are 333 de puncte și nu mai poate fi ajuns de următorii clasați, Sebastian Vettel 277p, Valtteri Bottas 262p, Daniel Ricciardo 192p, Kimi Raikkonen 178p și Max Verstappen 148p. Și în ierarhia constructorilor se cunoaște echipa campioană mondială. Mercedes are 595 de puncte, fiind la mare distanță de Ferrari 455p și de Red Bull 340p.