Ana Bogdan, calificată în turul secund al turneului ITF de la Saint-Guadens

Tenis de câmp

Sport 16 Mai 2017 / 21:38 1528 accesări

Jucătoarea română de tenis Ana Bogdan, locul 106 în clasamentul WTA, a câştigat, marţi, scor 6-1, 2-6, 6-3, meciul jucat cu Montserrat Gonzalez (Paraguay, 186 WTA) în primul tur al turneului ITF de la Saint-Guadens (Franţa), dotat cu premii în valoare totală de 60.000 de dolari. Partida dintre cele două sportive a durat două ore şi 17 minute. Primul set i-a aparţinut în totalitate Anei Bogdan, care a început cu break, pe care l-a consolidat în game-ul cinci (4-1), pentru ca mai apoi să mai reuşească unul în game-ul şapte, 6-1, scor cu care şi-a trecut în cont primul act, în 31 de minute. Actul secund i-a revenit adversarei din Paraguay, după ce Montserrat Gonzalez a reuşit două break-uri şi s-a impus, scor 6-2, în 46 de minute. În decisiv, cele două sportive au mers cap la cap cu serviciul, până în game-ul opt, când Ana Bogdan a reuşit un break, iar apoi a urmat la serviciu pentru câştigarea partidei, lucur care s-a şi întâmplat după ce şi-a trecut în cont setul, scor 6-3, într-o oră.

În turul următor, Ana Bogdan o va întâlni pe Kristie Ahn (SUA, 151 WTA), beneficiară a unui wild card.