Ana Bogdan, pe tabloul principal la New Haven

Tenis de câmp

Sport 21 August 2017 / 10:05 1045 accesări
Ana Bogdan a obţinut trei victorii în calificări la New Haven (sursa foto: Facebook)

Tenismena Ana Bogdan, aflată pe locul 127 WTA, s-a calificat pe tabloul principal de simplu al turneului WTA de la New Haven (Connecticut), dotat cu premii în valoare totală de 710.900 dolari. În partida decisivă pentru prezența pe tabloul principal, Ana Bogdan a trecut de Kateryna Bondarenko (Ucraina, locul 106 WTA), cu scorul de 6-2, 6-2, după 63 de minute de joc. Ana Bogdan și-a asigurat un cec în valoare de 5.915 dolari și 26 de puncte WTA. În primul tur, Ana Bogdan o va întâlni luni, de la ora 17.00, pe Elena Vesnina (Rusia, locul 18 WTA şi favorită numărul 5).

Pe tabloul principal de dublu al turneului american, Raluca Olaru și Olga Savchuk (Ucraina) au învins, duminică seară, cu scorul de 6-1, 6-4, după 65 de minute de joc, perechea spaniolă Lara Arruabarrena / Arantxa Parra Santonja. Prin calificarea în sferturile de finală la New Haven, Olaru și Savchuk şi-au asigurat un cec în valoare de 6.165 dolari și 100 de puncte WTA. Tot în primul tur la dublu, principalele favorite, Monica Niculescu și indianca Sania Mirza, le vor înfrunta pe Eugenie Bouchard (Canada) şi Sloane Stephens (SUA). La dublu masculin, în primul tur, Horia Tecău şi olandezul Jean Julien-Rojer vor întâlni în primul tur perechea Dominic Inglot (Marea Britanie) / Daniel Nestor (Canada).