Anthony Joshua l-a învins pe Wladimir Klitshko prin KO

30 Aprilie 2017 / 11:33 623 accesări

Britanicul Anthony Joshua (27 de ani, 19-0, 19KO) a unificat centurile WBA, IBF şi IBO la categoria grea după ce l-a învins pe veteranul Wladimir Klitshko (41 de ani), într-o gală desfăşurată pe stadionul Wembley din Londra, în faţa a peste 90.000 de spectatori.

Deznodământul meciului a venit în repriza a 11-a, când Klitshko a fost pus la podea de două ori şi mai apoi oprit de arbitrul din ring.

Main-eventul galei de la Londra nu a început spectaculos. În primele trei reprize nu s-au schimbat prea multe lovituri, cei doi boxeri părând mai degrabă că încearcă să găsească slăbiciunile adversarului. Din repriza a patra, lupta s-a încins. Mai întâi, Joshua l-a obligat pe Klitshko să asculte numărătoarea arbitrului în rundul 5, dar ucraineanul s-a trezit din pumni şi l-a pus la rându-i jos pe britanic în repriza următoare.

Din victimă sigură, Joshua, un boxer cu fizic mai degrabă de wrestler, s-a trezit la rându-i din pumni şi în repriza a 11-a a pus capăt luptei cu o serie dură. Klitshko s-a ridicat, dar fără să poată evita deznodământul. După încă un KD, arbitrul a oprit partida ce se transformase într-o execuţie cu public.

În momentul în care lupta s-a întrerupt, Joshua era în avantaj pe buletinele arbitrilor judecători. Doi îl creditau cu victoria, 96-93, 95-93, iar unul îl văzuse învingător pe Klitshko, 95-93.