Argentina lui Messi tremură pentru calificarea la CM 2018!

Aproape de o contraperformanță incredibilă

Sport 07 Septembrie 2017 / 18:57 706 accesări
Messi și celelalte vedete ale Argentinei ar putea rata rușinos calficarea la Campionatul Mondial din 2018

Argentina a înregistrat marţi un nou rezultat dezamăgitor în preliminariile Campionatului Mondial din 2018, remizând, scor 1-1 (0-0), pe teren propriu, cu ultima clasată în grupa sud-americană, Venezuela. Oaspeţii au deschis scorul prin Mourillo, în minutul 51, în timp ce argentinienii au egalat trei minute mai târziu, în urma autogolului marcat de Rolf Feltscher. Echipa lui Leo Messi, aflat pe teren tot meciul de la Buenos Aires, ar fi putut ieşi de pe locurile care duc în Rusia, însă Chile a pierdut în Bolivia, scor 0-1, după un gol marcat de Juan Carlos Arce în minutul 59, din penalty. În etapa anterioară, Argentina a terminat la egalitate, 0-0, meciul disputat la Montevideo cu Uruguay. Din echipa Argentinei nu au lipsit vedete ca Lionel Messi, Angel Di Maria, Paulo Dybala şi Mauro Icardi, însă Gonzalo Higuain nu a fost convocat de selecţionerul Jorge Sampaoli.

Şi Brazilia a terminat la egalitate, scor 1-1, meciul disputat cu Columbia la Barranquilla. Brazilienii, deja calificaţi la CM, au deschis scorul prin Willian în minutul 45+2, iar gazdele au egalat prin Falcao în minutul 56. În celelate două meciuri ale etapei, Peru a câştigat în Ecuador, iar Uruguay în Paraguay. Ambele partide s-a încheiat cu scorul de 2-1.

Cu două etape înaintea finalului preliminariilor, Brazilia este lider detaşat, cu 37 de puncte după 16 meciuri, în timp ce Uruguay este pe locul 2, cu 27 de puncte. Urmează Columbia 26p, Peru 24p, Argentina 24p, Chile 23p și Paraguay 21p. Primele patru echipe merg direct la turneul final, iar a cincea va juca un baraj cu câştigătoarea preliminariilor din Zona Oceania, Noua Zeelandă.

Ultimele două etape din preliminariile sud-americane vor avea loc pe 5 şi 10 octombrie. Meciurile cheie pentru stabilirea ocupantelor locurilor 2-5 vor fi Columbia - Paraguay, Argentina - Peru, Peru - Columbia, Brazilia - Chile și Ecuador - Argentina.