Atletul Andrei Rareș Toader ratează Jocurile Olimpice de la Rio

22 Iulie 2016 / 20:29 1093 accesări

Atletul Andrei Rareș Toader (aruncarea greutății) a fost depistat pozitiv la controlul antidoping în data de 4 iunie, la Campionatele Internaționale ale României, desfășurate la Pitești, și va rata participarea la Jocurile Olimpice de la Rio de Janeiro, anunță Comitetul Olimpic și Sportiv Română pe site-ul său oficial.

''În urma controlului doping efectuat la solicitarea ANAD (Agenția Națională Anti-Doping, n. red.), în data de 4.06.2016, la Campionatele Internaționale de atletism de la Pitești, proba prelevată sportivului Toader Rareș Andrei de la aruncarea greutăți indica originea exogenă pentru androsteron, etiocolanolon, testosteron. În conformitate cu legislația în vigoare, sportivul este suspendat provizoriu din activitatea sportivă și automat este exclus și din Echipa Olimpică pentru JO de la Rio'', se arată în comunicat.

''COSR își menține ferma politică de prevenire și combatere a dopajului în sportul de performanță'', subliniază comunicatul, precizând că numărul componenților Echipei Olimpice a Românei a ajuns la 97 sportivi calificați.

La Pitești, Toader a câștigat proba de aruncarea greutății cu 20,54 m, un nou record național de tineret și cea mai bună performanță a competiției. Pe 25 iunie, Toader câștigase medalia de aur la Campionatele Balcanice de la Pitești. În data de 10 iulie, Andrei Toader s-a clasat pe locul 6, cu 20,26 m, în finala probei masculine de aruncarea greutății din cadrul Campionatelor Europene de la Amsterdam. Marți 22 iulie, în prima zi a Campionatelor Mondiale de atletism Under-20 de la Bydgoszcz (Polonia), Toader a cucerit medalia de argint, cu 22,30 metri, nou record național Under-20. Rareș Andrei Toader va pierde toate aceste medalii câștigate.