Atlético Madrid continuă să surprindă

Fotbal / UEFA Champions League, semifinale, manșa tur: ATLETICO MADRID - BAYERN MUNCHEN 1-0

Sport 27 Aprilie 2016 / 23:44 596 accesări

Stadionul „Vicente Calderón” din Madrid a găzduit, miercuri seară, duelul dintre Atlético Madrid şi Bayern München, din manșa tur a celei de-a doua semifinale din Liga Campionilor la fotbal. După eliminarea deţinătoarei trofeului, FC Barcelona, în sferturile de finală, trupa lui Diego Simeone a învins la limită pe Bayern la capătul unui meci în care echipa spaniolă a rezisttat pe final atacurilor oaspeţilor. Mijlocaşul Saúl Ñíguez a înscris unicul gol al partidei în minutul 11, la capătul unei acţiuni personale de toată frumuseţea. În repriza a doua, cele mai mari ocazii ale lui Bayern le-am notat în dreptul lui Alaba, în minutul 54, când mingea şutată de la distanţă s-a dus în bara transversală, şi Javi Martínez, în minutul 56, când Oblak a reţinut balonul reluat cu capul din interiorul careului. În minutul 75, pe contraatac, Fernando Torres a fost la un pas de 2-0, dar Neuer a fost salvat de bara laterală.

Rezultat final: Atlético Madrid - Bayern München 1-0 (Saúl Ñíguez 11) şi returul care va avea loc marţi, 3 mai, la München, va decide echipa care va merge în finala UEFA Champions League de la Milano, din 28 mai.

Au evoluat următoarele formaţii - Atlético Madrid (antrenor Diego Simeone): Oblak - Juanfran, Giménez, Savić, Filipe Luís - Saúl Ñíguez (85 Partey), Gabi (cpt.), Koke, Augusto Fernández - Griezmann, Fernando Torres; Bayern München (antrenor Josep Guardiola): Neuer - Lahm (cpt.), Javi Martínez, Alaba, Bernat (77 Benatia) - Xabi Alonso - Douglas Costa, Thiago Alcántara (70 T. Müller), Vidal, Coman (64 Ribéry) - R. Lewandowski. Cartonaşe galbene: Saúl Ñíguez / Douglas Costa, Benatia, Neuer, Vidal. Partida a fost arbitrată la centru de englezul Mark Clattenburg.

Marţi seară, Manchester City şi Real Madrid au terminat la egalitate, scor 0-0, în manşa tur, iar echipa calificată în ultimul act va fi stabilită în returul programat miercuri, la 4 mai, de la ora 21.45, la Madrid, pe „Santiago Bernabeu”.

SEMIFINALELE UEFA EUROPA LEAGUE

Joi seară, de la ora 22.05, se vor disputa și întâlnirile tur din semifinalele UEFA Europa League: Villarreal - FC Liverpool (în direct la Pro TV și Dolce Sport 1) și Șahtior Donețk - FC Sevilla (în direct la Dolce Sport 1). Manșa retur a acestor meciuri se va desfășura la 5 mai. Finala UEL va avea loc la 18 mai, la Basel.