Aventura lui Shuai Zhang la Melbourne s-a încheiat

Tenis de câmp / Australian Open

Sport 27 Ianuarie 2016 / 17:49 2013 accesări
Shuai Zhang s-a oprit în sferturi la Australian Open, după un parcurs de excepție

Tenismena chineză Shuai Zhang, locul 133 WT, care a eliminat-o în runda inaugurală pe Simona Halep, s-a oprit în sferturile de finală ale primului turneu de Mare Șlem al anului, Australian Open, după ce a cedat, miercuri, în duelul cu britanica Johanna Konta, locul 47 WTA, cu scorul de 4-6, 1-6. Venită din calificări, asiatica în vârstă de 27 de ani, care nu trecuse până acum de primul tur la un turneu de Mare Șlem, le-a mai învins pe Madison Keys (SUA), cap de serie nr. 15 și locul 17 WTA, Varvara Lepchenko (SUA), locul 51 WTA și Alize Cornet (Franța), cap de serie nr. 31 și locul 33 WTA, și va urca peste 80 de locuri în ierarhia mondială. În schimb, Konta, tenismenă născută la Sydney, devine prima britanică prezentă într-o semifinală de Mare Șlem după o pauză de 33 de ani. „Am intrat pe teren și am jucat cum am știut mai bine”, a spus Konta, care va avea o misiune mult mai dificilă în tentativa de a se califica în ultimul act. Britanica se va duela în semifinale cu Angelique Kerber (Germania), cap de serie nr. 7 și locul 6 WTA, care a eliminat-o pe Victoria Azarenka (Belarus), cap de serie nr. 14 și locul 16 WTA. Kerber, care și-a îmbunătățit jocul după o serie de discuții cu fosta mare campioană Steffi Graf, a salvat cinci mingi de set în setul al doilea, revenind de la scorul de 5-2 în favoarea fostului lider mondial.

În cealaltă semifinală se vor întâlni, joi, liderul clasamentului mondial, Serena Williams, și poloneza Agnieszka Radwanska, cap de serie nr. 4 și locul 4 WTA. Cele două s-au mai întâlnit de opt ori, americanca impunându-se de fiecare dată. În cazul unui succes, poloneza va urca pe locul secund în ierarhia mondială, depășind-o pe Simona Halep.

La dublu feminin, liderele clasamentului mondial, Martina Hingis (Elveția) și Sania Mirza (India), au obținut a 35-a victorie consecutivă și s-au calificat în finala competiției, spulberându-le pe favoritele nr. 13, Julia Goerges (Germania) și Karolina Pliskova (Cehia), cu scorul de 6-1, 6-0. În ultimul act, Hingis și Mirza vor da piept cu dublul ceh alcătuit din Andrea Hlavackova și Lucie Hradecka, cap de serie nr. 7, care a trecut, în sferturi, de favoritele nr. 15, chinezoaicele Yi-Fan Xu și Saisai Zheng, cu scorul de 3-6, 6-3, 6-1.