Axiopolis a învins Astra chiar la Ploiești!

Fotbal / Liga a 3-a, etapa a 18-a

Sport 31 Martie 2017 / 19:08 692 accesări
Axiopolis Sport Cernavodă e neînvinsă în retur la meciurile jucate în deplasare

Vineri s-au disputat primele două partide contând pentru etapa a 18-a din Liga a 3-a la fotbal. La Ploiești, pe stadionul Astra, terenul pe care Astra II Giurgiu joacă partidele de acasă, Axiopolis Sport Cernavodă a obținut un succes foarte prețios în tentativa sa de a se îndepărta de zona fierbinte a clasamentului. De altfel, formația antrenată de Ionel Melenco este neînvinsă în retur pe teren străin, reușind până acum un egal, 2-2 cu Dinamo II, și două victorii cu scorul de 2-1, la Boldești și la Ploiești!

În meciul de vineri după-amiază, după 0-0 la pauză, Axiopolis a punctat de două ori la interval de trei minute, prin Gheorghe Andreescu (minutul 50) și Nicolae Moise (minutul 53)! Același Andreescu a fost eliminat în minutul 65, pentru cumul de cartonașe galbene, însă echipa oaspete a rezistat până la finalul celui de-al cincilea minut de prelungire. Gazdele nu au reușit mai mult de golul de onoare, înscris de Valentin Gheorghe în minutul 82. În urma victoriei de la Ploiești, Axiopolis s-a distanțat la zece puncte de locul retrogradant, 13, ocupat la ora actuală de Petrolistul Boldești.

„A fost un meci de angajament, jucat pe contre, în care echipa noastră a pus accentul pe defensivă și a acționat mai mult pe contraatac. Am deschis scorul după un corner, dovadă că merită să exersăm intens la antrenamente fazele fixe. Victoria reprezintă și un cadou din partea echipei pentru antrenorul Ionel Melenco, care a împlinit joi 44 de ani. De asemenea, în acest meci cu Astra am inaugurat și noul echipament al clubului nostru, pentru care vrem să mulțumim sponsorului”, a declarat Gheorghe Stănculescu, președintele secției de fotbal a clubului din Cernavodă.

Au evoluat pentru Axiopolis (antrenor Ionel Melenco): Nanu - I. Gheorghe, Daniel Zaharia, Andreescu, L. Gheorghe - Al. Vieru, M. Al. Hristu - Beșleagă (52 Zugravu), Husein (65 Moldoveanu), Dogaru (90 Dumitrescu) - Moise (75 Ad. Cristea). Rezerve neutilizate: G. Celnicu, Sasu. G. Rusu a fost suspendat, C. V. Hristu a fost învoit de club pentru a-și rezolva o problemă personală, iar Antip nu a făcut deplasarea.

A doua echipă constănțeană din eșalonul al treilea, FC Viitorul II, va juca pe teren propriu cu CSM Oltenița, sâmbătă, de la ora 17.00, pe stadionul Orășenesc din Ovidiu. De remarcat că formația antrenată de Cristian Cămui nu a evoluat în ultimele două etape! Mai întâi pentru că trebuia s-o întâlnească pe Arsenal Malu, echipă retrasă din campionat, apoi pentru că și-a amânat partida cu Unirea Slobozia, din motive de prea mulți jucători convocați la loturile naționale.

Tot vineri s-a mai disputat și partida Metaloglobus București - Dinamo II București 1-0. Celelalte meciuri din această etapă, Viitorul Domnești - Delta Dobrogea Tulcea, Petrolistul Boldești - ACS Înainte Modelu și CS Tunari - SC Popești-Leordeni, sunt programate sâmbătă, de la ora 17.00. Partida Arsenal Malu - Unirea Slobozia nu se dispută, pentru că Arsenal s-a retras din campionat și va pierde cu 0-3 toate meciurile programate în retur.

Clasament Seria a 2-a:

1. Metaloglobus București 48 de puncte (golaveraj 39-15)

2. CS Tunari 32p (24-19)

3. Unirea Slobozia 30p/17j (32-19)

4. Viitorul Domnești 28p (26-18)

5. FC Viitorul II Constanța 27p/16j (32-20)

6. SC Popești-Leordeni 26p (27-21)

7. AFC Astra II Giurgiu 26p (27-24)

8. Delta Dobrogea Tulcea 25p (34-30) - formație penalizată cu 2 puncte

9. Dinamo II București 23p (30-26)

10. Axiopolis Sport Cernavodă 23p (29-31)

11. CSM Oltenița 19p (25-26)

12. ACS Înainte Modelu 15p (37-38)

13. Petrolistul Boldești 13p (24-33)

14. Arsenal Malu 0p (10-76) - echipă retrasă din campionat după ultima etapă din tur

Axiopolis a egalat-o în prelungiri pe Dinamo II!

FC Viitorul II a remizat la Ploiești

Vineri începe returul în Liga a 3-a la fotbal

FC Viitorul II debutează vineri în returul Ligii a 3-a

Axiopolis Sport Cernavodă, învingătoare în ultimul test înainte de startul returului