Axiopolis Cernavodă a învins-o pe Unirea Slobozia!

Fotbal / Liga a 3-a, etapa a 21-a

Sport 23 Aprilie 2017 / 15:25 1395 accesări
Cristian Ene a marcat în minutul 78 al meciului de la Modelu golul victoriei pentru FC Viitorul II

Sâmbătă, într-o partidă contând pentru etapa a 21-a din Liga a 3-a la fotbal, Axiopolis Sport Cernavodă a câștigat pe teren propriu în fața Unirii Slobozia, a doua clasată din Seria a 2-a a campionatului! A fost surpriza etapei în Liga a 3-a, după ce vineri liderul Metaloglobus București a marcat abia în minutul 90+3 golul victoriei din meciul de pe teren propriu cu CSM Oltenița. Axiopolis a învins cu 2-0, prin golurile înscrise de I. Gheorghe (minutul 58, dintr-o lovitură de la 11 metri obținută de Dogaru) și de Moise (minutul 75, după o gravă eroare a unui fundaș advers, care a luftat în propriul careu de 16 metri!).

„Au fost două reprize complet diferite ca aspect. În prima ambele echipe și-au creat ocazii de gol, dar în cea secundă am reușit să înclinăm balanța în favoarea noastră. E drept, cele două goluri au venit pe fondul unor mari greșeli ale fundașilor centrali de la Unirea Slobozia”, a declarat Gheorghe Stănculescu, președintele secției de fotbal a clubului din Cernavodă, căruia echipa de la malul Dunării i-a dedicat victoria de sâmbătă, deoarece duminică și-a sărbătorit onomastica.

Au evoluat pentru Axiopolis (antrenor Ionel Melenco): G. Celnicu - I. Gheorghe (71 Beșleagă), Daniel Zaharia, Andreescu, L. Gheorghe - M. Al. Hristu, Moldoveanu - G. Rusu, Al. Vieru (90+2 C. V. Hristu), Dogaru (65 Moise) - Husein (90 F. Abibula). Rezerve neutilizate: Nanu, Zugravu, Ad. Cristea. În minutul 88, Beșleagă a văzut cartonașul roșu direct, pentru că și-a călcat un adversar.

Și cealaltă echipă constănțeană din eșalonul al treilea, FC Viitorul II, a reușit să câștige sâmbătă. Formația antrenată de Cristian Cămui și Vasile Mănăilă a învins cu 3-2 (Vasile Bucă 17, Ionuț Alexa 34 / Cristian Ene 16, 78, Andrei Ciobanu 39) pe terenul lui ACS Înainte Modelu.

Au evoluat pentru FC Viitorul II: Tordai - Kilyen, Mladen (28 Piciu), Ghiță, Panait - A. Ciobanu (47 Cicâldău), Vidrăsan, Drăguș (90+1 Matiș) - Zamfirescu, Cr. Ene, Mățan.

Iată și celelalte rezultate ale etapei: Metaloglobus București - CSM Oltenița 1-0; Dinamo II București - CS Tunari 2-1; Viitorul Domnești - Petrolistul Boldești 4-1; Delta Dobrogea Tulcea - Astra II Giurgiu 2-1; SC Popești-Leordeni - Arsenal Malu 3-0 (Arsenal s-a retras din campionat și pierde cu 0-3 toate meciurile programate în retur).

Clasament Seria a 2-a:

1. Metaloglobus București 54 de puncte (golaveraj 42-18)

8. SC Popești-Leordeni 30p (33-29)

9. Axiopolis Sport Cernavodă 30p (37-34)

10. Dinamo II București 29p (34-28)

11. CSM Oltenița 25p (31-31)

12. ACS Înainte Modelu 21p (47-47)

13. Petrolistul Boldești 16p (29-45)

14. Arsenal Malu 0p (10-85) - echipă retrasă din campionat după ultima etapă din tur

FC Viitorul II joacă la Ovidiu, Axiopolis ia trei puncte „la masa verde”