Axiopolis pierde la Oltenița în ultimul minut de prelungiri!

Fotbal / Liga a 3-a, etapa a 22-a

Sport 30 Aprilie 2017 / 19:20 755 accesări
Axiopolis are în George Rusu un fundaș lateral cu valențe ofensive

Sâmbătă, în etapa a 22-a din Liga a 3-a la fotbal, Axiopolis Sport Cernavodă a jucat în deplasare, pe terenul formației care o urmează în clasamentul Seriei a 2-a, CSM Oltenița. O echipă care în runda precedentă fusese la câteva secunde de a produce surpriza campionatului, pierzând cu 0-1 în fața liderului Metaloglobus București cu un gol primit abia în minutul 90+3! De data aceasta, s-a întors roata pentru călărășeni, care au câștigat cu 3-2 în fața lui Axiopolis cu un gol înscris în minutul 90+5!!!

„Din păcate, nu am reușit să ținem de rezultat câteva secunde și am primit gol pe o greșeală de marcaj, la ultima fază a partidei. S-a jucat pe o vreme de vară, erau 28 de grade la Oltenița, iar arbitrii aș putea spune că au acordat cam 20% pentru gazde. În opinia mea, un rezultat egal ar fi fost mai echitabil”, a declarat Gheorghe Stănculescu, președintele secției de fotbal a clubului din Cernavodă.

Golurile gazdelor au fost marcate de Cosmin Ionică (minutele 15 și 90+5) și Răzvan Udrea (minutul 37), iar pentru Axiopolis au înscris G. Rusu (minutul 20) și L. Gheorghe (minutul 90).

Au evoluat pentru Axiopolis (antrenor Ionel Melenco): G. Celnicu (46 Nanu) - G. Rusu, Daniel Zaharia, Andreescu, L. Gheorghe - Al. Vieru, Moldoveanu - Ad. Cristea (90+2 C. V. Hristu), Husein, Zugravu (65 Moise) - Dogaru. Rezerve neutilizate: Dumitrescu, Sasu, F. Abibula. La dunăreni nu au putut juca I. Gheorghe (accidentat), M. Al. Hristu (suspendat pentru cumul de cartonașe galbene) și Beșleagă (suspendat pentru cartonașul roșu diun etapa trecută). George Celnicu a fost schimbat la pauză de Nanu, cele două goluri fiind primite pe greșeli de portar.

Celelalte rezultate ale etapei: FC Viitorul II - Delta Dobrogea Tulcea 3-0; Astra II Giurgiu - Dinamo II București 0-2; Petrolistul Boldești - Metaloglobus București 2-1; Unirea Slobozia - SC Popești-Leordeni 0-2; CS Tunari - Viitorul Domnești 2-3; Arsenal Malu - ACS Înainte Modelu 0-3 (Arsenal s-a retras din campionat și pierde cu 0-3 toate meciurile programate în retur).

Clasament Seria a 2-a:

1. Metaloglobus București 54 de puncte (golaveraj 43-20) - promovată în Liga a 2-a

9. Delta Dobrogea Tulcea 31p (40-42) - formație penalizată cu 2 puncte

10. Axiopolis Sport Cernavodă 30p (39-37)

11. CSM Oltenița 28p (34-33)

12. ACS Înainte Modelu 24p (50-47)

13. Petrolistul Boldești 19p (31-46)

14. Arsenal Malu 0p (10-88) - echipă retrasă din campionat după ultima etapă din tur

Axiopolis Cernavodă a învins-o pe Unirea Slobozia!