Barcelona a „distrus-o“ pe Celtic în prima etapă din Liga Campionilor

Fotbal / UEFA Champions League

Sport 14 Septembrie 2016 / 16:09 546 accesări
Ovidiu Hațegan (dreapta, lângă Messi) a arbitrat fără probleme meciul de la Barcelona

Prima etapă a grupelor Ligii Campionilor la fotbal a programat marți seară șapte partide, pentru că a opta, cea de la Manchester, nu s-a putut disputa din cauza terenului impracticabil. Meciul a fost amânat cu 24 de ore și se va disputa miercuri, odată cu cele opt jocuri din celelalte patru grupe.

În rest, a fost o seară intensă, cu destule evenimente și mult fotbal-spectacol. FC Barcelona s-a „răzbunat” pe Celtic după eșecul din campionat cu Alaves și le-a administrat scoțienilor un 7-0 care putea fi chiar și mai dur! Meciul a fost arbitrat excelent de o brigadă românească, iar Ovidiu Hațegan le-a acordat oaspeților un penalty, ratat de Moussa Dembele în minutul 24. Și Andres Guardado (PSV) a ratat un penalty, în min. 45+2, la 1-0 pentru Atletico.

Scor mare a reușit și Bayern în fața debutantei FC Rostov, la care Prepeliță a jucat din minutul 64. Ludogoreț Razgrad, cu Moți integralist și Keșeru rezervă neutilizată, a fost la doar 11 minute de a produce surpriza la Basel, plecând cu doar un punct din Elveția. Accidentat, Chiricheș nu a făcut deplasarea cu Napoli la Kiev.

A fost o seară lipsită de surprize, cu trei rezultate de 1-1, două victorii la mare scor și succese la limită obținute în deplasare de Napoli și Atletico Madrid. Pe lângă cele două penalty-uri ratate, au fost și trei cartonașe roșii, pe care le-au văzut Verratti (PSG, minutul 90+3), Giroud (Arsenal, 90+3) și Sidorciuk (Dinamo Kiev, 68).

Rezultatele de marți:

Grupa A:

Paris Saint Germain - Arsenal Londra 1-1 (Cavani 1 / A. Sanchez 77)

FC Basel - Ludogoreț Razgrad 1-1 (R. Steffen 80 / Jonathan Cafu 45)

Grupa B:

Dinamo Kiev - SSC Napoli 1-2 (Garmaș 26 / Milik 36, 45+2)

Benfica Lisabona - Beșiktaș Istanbul 1-1 (Cervi 12 / Talisca 90+3)

Grupa C:

Manchester City - Borussia Monchengladbach - amânat din cauza terenului impracticabil (a plouat torențial); se va juca miercuri, de la ora 21.45

FC Barcelona - Celtic Glasgow 7-0 (Messi 3, 27, 60, Neymar 50, Iniesta 59, L. Suarez 75, 88)

Grupa D

Bayern Munchen - FC Rostov 5-0 (Lewandowski 28-penalty, T. Muller 45+2, Kimmich 53, 60, Bernat 90)

PSV Eindhoven - Atletico Madrid 0-1 (Saul Niguez 43)