BC Athletic nu a rezistat în fața Politehnicii Iași

Baschet masculin / Liga 1, etapa a 12-a

Sport 22 Ianuarie 2017 / 17:08 639 accesări
Baschet Club Athletic Constanța a pierdut meciul de la Iași la 41 de puncte diferență

Baschet Club Athletic Constanța nu a reușit să răstoarne calculele hârtiei în meciul cu Politehnica Iași din etapa a 12-a a Ligii 1 la baschet masculin, Grupa a 3-a. Partida jucată duminică la prânz, în Sala Sporturilor din Iași, s-a încheiat cu scorul de 94-53 (24-13, 22-20, 21-5, 27-15). În prima repriză, constănțenii au făcut față destul de bine unei candidate la promovare, sfertul al doilea fiind cel mai echilibrat al jocului. Un sfert 3 dezastruos, cu doar 5 puncte marcate pentru Athletic, a făcut ca scorul să ia proporții, iar jucătorii antrenați de Alexandru Olteanu și Bogdan Ivanovici nu au mai reușit să revină.

„A fost un meci frumos, cursiv, în care experiența gazdelor și-a spus cuvântul. În opinia mea, Politehnica Iași este una dintre echipele care vor promova în Liga Națională. Noi am rulat tot lotul și aș vrea să remarc câțiva juniori, cum ar fi Oprean, Ursu sau Takacs-Sixt”, a declarat Andrei Talpeș, team-manager la BC Athletic.

Punctele echipei constănțene au fost reușite de Mihai 17 (5x3), Oprean 12 (2x3), Takacs-Sixt 8 (2x3), Bercea 5 (1x3), Liță 4, Ursu 4 și Trandafir 3.

Baschet Club Athletic Constanța mai are două meciuri de disputat în sezonul regulat: cu Steaua CSM EximBank II București în etapa a 13-a (în deplasare) și cu Dinamo II București în etapa a 14-a (acasă, 5 februarie).