Begu, Olaru şi Niculescu, în sferturile turneului de dublu de la Cincinnati

Tenis de câmp

Sport 16 August 2017 / 23:17 770 accesări
Irina Begu şi Raluca Olaru  (sursa foto: Facebook BRD Bucharest Open)

Irina Begu şi Raluca Olaru (sursa foto: Facebook BRD Bucharest Open)

Victorii pentru tenismenele tricolore în turul al doilea al probei de dublu din cadrul turneului WTA de categorie Premier 5 de la Cincinnati, dotat cu premii în valoare totală de 2.536.154 de dolari. Irina Begu, Raluca Olaru şi Monica Niculescu au obţinut, miercuri seară, calificarea în sferturile de finală ale turneului american, după ce s-au impus în super tie-break. În optimi, Begu şi Olaru au câştigat cu scorul de 7-6 (7/2), 1-6, 10-6, după o oră şi 35 de minute de joc, meciul cu perechea Shuko Aoyama (Japonia) / Darija Jurak (Croaţia). Şi perechea alcătuită din Monica Niculescu şi Su-Wei Hsieh (Taiwan) s-a impus în optimi, în duelul cu dublul Kristina Mladenovic (Franţa) / Anastasia Pavlyuchenkova (Rusia), cu scorul de 6-7 (4/7), 7-5, 10-8, după o oră şi 50 de minute de joc. Prezenţa în sferturi la dublu la Cincinnati este recompensată cu un cec de valoare de 18.830 de dolari și 190 de puncte WTA în clasamentul de dublu.

Dacă vor obţine victoria şi în sferturi, perechile Begu / Olaru şi Niculescu / Hsieh se vor întâlni în semifinale.

La simplu, Simona Halep, locul 2 WTA şi cap de serie numărul 2, şi-a aflat adversara din optimile de finală. Joi seară, Halep o va înfrunta în turul al treilea pe Anastasija Sevastova (Letonia, locul 16 WTA şi cap de serie nr. 15) care a învins-o, în turul secund, pe Roberta Vinci (Italia, locul 42 WTA), cu scorul de 6-2, 7-5.