Begu şi Olaru au ratat semifinalele la Cincinnati

Tenis de câmp

Sport 18 August 2017 / 10:37 537 accesări
Irina Begu şi Raluca Olaru au câştigat în acest an turneul de dublu de la Bucureşti (sursa foto: Facebook BRD Buharest Open)

Perechea formată din Irina Begu şi Raluca Olaru a fost eliminată, joi seară, în sferturile de finală ale probei de dublu din cadrul turneului WTA de categorie Premier 5 de la Cincinnati, dotat cu premii în valoare totală de 2.536.154 de dolari. În optimi, Begu şi Olaru au cedat la mare luptă în faţa dublului Sania Mirza (India) / Shuai Peng (China), cap de serie 4, cu scorul de 3-6, 7-6 (7/1), 3-10, după o oră şi 40 de minute de joc. Pentru prezenţa în sferturi, Begu şi Olaru vor primi un cec în valoare de 18.830 de dolari și 190 de puncte WTA în clasamentul de dublu.

Tot în sferturile de finală ale turneului de dublu de la Cincinnati, Monica Niculescu şi Su-Wei Hsieh (Taiwan) vor înfrunta vineri seară, de la ora 20.30, perechea Lyudmyla Kichenok / Lesia Tsurenko (Ucraina). Meciul nu s-a putut disputa joi noapte din cauza ploii.

La dublu masculin, tenismanul constănţean Horia Tecău şi olandezul Jean-Julien Rojer îi vor întâlni vineri, de la ora 18.00, pe favoriţii numărul 3, britanicul Jamie Murray şi brazilianul Bruno Soares.

Iar în sferturile de finală ale turneului de simplu feminin, tenismena constănţeană Simona Halep, locul 2 WTA şi cap de serie nr. 2, o va avea ca adversară în noaptea de vineri spre sâmbătă, de la ora 2.00, pe Johanna Konta (Marea Britanie, 7 WTA)