Bolt, Eaton şi Taylor, nominalizaţi la titlul de atlet al anului de către IAAF

Atletism

Sport 19 Noiembrie 2015 / 16:51 425 accesări

Jamaicanul Usain Bolt și americanii Ashton Eaton și Christian Taylor sunt cei trei aspiranți la titlul de cel mai bun atlet al anului 2015, a anunțat Federația Internațională de Atletism (IAAF), care a dat publicității lista cu cei trei finaliști. Bolt, în vârstă de 29 de ani, a reușit anul acesta, la Beijing, să-și apere cu succes titlurile mondiale la 100 m, 200 m și 4x100 m. El a stabilit totodată cea mai bună performanță mondială a anului la 200 m, cu timpul de 19 secunde și 55 de sutimi. La rândul lor, Eaton (27 de ani) a câștigat a doua sa medalie de aur la Campionatele Mondiale, în proba de decatlon, cu un nou record al lumii (9.045 de puncte), în timp ce Taylor (25 de ani) a urcat pe cea mai înaltă treaptă a podiumului de premiere la Beijing în concursul de triplusalt, stabilind și un nou record al Statelor Unite, cu 18,21 m, a doua performanță din istorie. Americanul a câștigat în 2015 și Liga de Diamant în această probă.

IAAF anunțase anterior și cele trei finaliste la titlul de cea mai bună atletă a anului. Acestea sunt etiopianca Genzebe Dibaba (1.500 m), olandeza Dafne Schippers (200 m) și poloneza Anita Wlodarczyk (ciocan). Dibaba, în vârstă de 24 de ani, a câştigat medalia de aur în proba de 1.500 m la Beijing şi a stabilit recorduri mondiale la 1.500 m şi 5.000 m. Schippers (23 de ani) a fost medaliată cu aur la 200 m şi cu argint la 100 m în China şi a câştigat titlul european în sală în proba de 60 m. Wlodarczyk, în vârstă de 30 de ani, a câştigat medalia de aur la aruncarea ciocanului la Mondialele de la Beijing şi a stabilit recordul probei cu o aruncare de 81,08 m, devenind prima femeie care depăşeşte graniţa celor 80 de metri în această disciplină.

Gala de premiere ar fi trebuit să se desfășoare pe 28 noiembrie, la Monte Carlo, însă noul președinte al IAAF, Sebastian Coe, a decis să o anuleze după arestarea predecesorului său, Lamine Diack, acuzat de corupție.