Campionul mondial de șah Magnus Carlsen a câștigat Superturneul Altibox

02 Mai 2016 / 09:59 415 accesări

Magnus Carlsen, campionul mondial de șah, a câștigat cu 6 puncte, după 9 runde, Superturneul Altibox din Norvegia, informează site-ul oficial al competiției.

În runda cu numărul 9, norvegianul câștigat, cu piesele albe, după o partidă catalană de 35 mutări cu ucraineanul Pavel Eljanov.

A fost singura victorie a runde în care s-au mai consemnat patru remize în partidele: Li Chao - Anish Giri, Nils Grandelius - Maxime Vachier-Lagrave, Veselin Topalov - Vladimir Kramnik și Pendyala Harikrishna - Levon Aronian.

În clasamentul final, după Magnus, locurile următoare au revenit lui Aronian 5,5 p, Kramnik, Lagrave și Topalov 5 p, Chao și Harikrishna 4,5, Giri 4 p, Eljanov 3,5 și Grandelius 2,5 p.

La Altibox Norway Chess au participat campionul mondial Magnus Carlsen, rusul Vladimir Kramnik (locul 2 mondial), olandezul Anish Giri (4), francezul Maxime Vachier-Lagrave (5), armeanul Levon Aronian (7), ucraineanul Pavel Eljanov (12), indianul Pendyala Harikrishna (13), chinezul Li Chao (15), bulgarul Veselin Topalov (16) și suedezul Nils Grandelius (112).

Marele maestru rus Serghei Kariakin, recent câștigător al Turneului Candidaților și challenger oficial la titlul mondial de șah, care trebuia să participe inițial, a comunicat că nu va putea onora turneul norvegian pentru că este preocupat de meciul cu campionul mondial de la New York și resimte oboseala după Turneul Candidaților de la Moscova. El a fost înlocuit de Li Chao, nr. 2 în China.

Kariakin a câștigat turneul din Norvegia în 2013 și 2014, clasându-se înaintea lui Carlsen.

Marele maestru rus Serghei Kariakin a câștigat, cu 8,5 puncte, Turneul Candidaților la șah, care a avut loc în luna martie la Moscova. Astfel, el a devenit oficial challenger-ul la titlul mondial de șah, deținut acum de marele maestru norvegian Magnus Carlsen. Confruntarea se va desfășura în perioada 11-30 noiembrie la New York.