Câştigătoarea Cupei României la fotbal, decisă la loviturile de departajare

FC Voluntari şi Astra Giurgiu au luptat pentru trofeu, la Ploieşti

Sport 27 Mai 2017 / 23:39 1065 accesări
Trofeul a ajuns în vitrina celor de la FC Voluntari

Finala Cupei României la fotbal, desfăşurată sâmbătă seară, la Ploiești, pe stadionul „Ilie Oană”, a adus faţă în faţă formaţiile FC Voluntari şi Astra Giurgiu. După 120 de minute de joc scorul a fost egal, 1-1, Astra deschizând scorul prin Al. Ioniță II, în minutul 36, iar Voluntari egalând prin L. Marinescu, în minutul 83, din penalty.

Au urmat loviturile de departajare, iar trofeul a fost câştigat de FC Voluntari, care s-a impus cu scorul de 5-3.

Au marcat - pentru FC Voluntari: Ad. Bălan, L. Marinescu, Voduț, Ivanovici, C. Achim; pentru Astra: Fabricio, Săpunaru, Takayuki. Singurul penalty a fost ratat de A. Stan, portarul Balauru respingând mingea trimisă de la punctul cu var.

Au evoluat - FC Voluntari (antrenor Claudiu Niculescu): Balauru - Maftei, Balaur, Cazan (63 C. Achim), Acsinte - Novac (76 Voduț), C. Lazăr - Căpățână, L. Marinescu, Popadiuc (46 Ivanovici) - Ad. Bălan; Astra (antrenor Marius Șumudică): S. Lung jr. - A. Stan, Săpunaru, Fabricio, J. Morais - Takayuki, Lovin (79 Pițian) - Al. Ioniță II, Budescu, Teixeira (63 Nicoară) - Sg. Buș (75 D. Florea II). Cartonaşe galbene: Căpățână, Ivanovici, Ad. Bălan / Sg. Buș, Săpunaru, A. Stan. Meciul a fost arbitrat la centru de Istvan Kovacs.