Cătălina Ponor, în finală doar la bârnă

Jocurile Olimpice de vară de la Rio

Sport 08 August 2016 / 08:54 1268 accesări
Cătălina Ponor va lupta pentru o medalie olimpică doar la bârnă

Şi ziua a doua a Jocurilor Olimpice de vară de la Rio nu a adus prima medalie olimpică pentru România în Brazilia. Judoka Andreea Chiţu, una dintre sportivele cotate cu şanse la medalii, s-a clasat pe locul 7 la categoria -52 kg. După ce a trecut în optimi, prin ippon, de Laura Gomes (Spania), Andreea Chiţu a cedat în sferturi, în disputa cu Odette Giuffrida (Italia), care a reuşit un yuko. În recalificări, Erika Miranda (Brazilia) a câştigat duelul cu Andreea Chiţu, sportiva noastră părăsind competiţia cu lacrimi în ochi.

La gimnastică artistică, în calificări, gimnasta constănţeană Cătălina Ponor a făcut pasul în finala programată la 15 august, fiind notată cu 14.900, a cincea notă din concurs. Din păcate, la sol, cu 14.200, Ponor a ratat prezenţa în finala care va avea loc la 16 august. Ponor a scris, duminică noapte, pe o reţea de socializare, după calificarea în finală la bârnă la JO de la Rio, că nu-i vine să creadă că „se întâmplă cu adevărat”.

Înotătorul Robert Glință (19 ani) a reuşit o calificare de senzaţie în finala probei de 100 de metri spate, programată marţi dimineaţă, de la ora 4.30, după ce a reușit să termine pe locul 4 în seria sa semifinală, cu timpul de 53 de secunde şi 34 de sutimi. În schimb, Marius Radu, Daniel Macovei, Alin Coste și Norbert Trandafir au ocupat locul 15 în serii în proba de ștafetă 4x100 de metri liber, România fiind, practic, ultima clasată în calificări, ţinând cont de faptul că echipa Chinei a fost descalificată.

La tenis de câmp, Irina Begu, care venea după victoria din turneul de la Florianopolis (Brazilia), unde a învins-o pe Timeea Babos (Ungaria), scor 2-6, 6-4, 6-3, a pierdut, surprinzător, scor 4-6, 6-3, 3-6, partida cu Nao Hibino (Japonia), în primul tur. Şi Andreea Mitu, care a înlocuit-o pe Jelena Jankovic, a cedat în duelul cu Garbine Muguruza (Spania), scor 2-6, 2-6. La dublu feminin, Raluca Olaru şi Andreea Mitu au câştigat în primul tur, scor 6-3, 6-4, întâlnirea cu Timea Babos şi Reka-Luca Iani (Ungaria), însă Irina Begu şi Monica Niculescu au fost eliminate, fiind învinse de Hao-Ching Chan şi Yung-Jan Chan (Taipei), favoritele nr. 3, scor 5-7, 6-4, 6-3.

La tenis de masă, la feminin, în turul al treilea, Eliza Samara a cedat cu 0-4 în duelul cu Ning Ding (China), campioana europeană en titre punându-i destule probleme campioanei mondiale en titre. La masculin, în turul secund, Ovidiu Ionescu a trecut de Robert Gardos (Austria), cu 4-1, dar a cedat în turul al treilea, 1-4 cu Marcos Freitas (Portugalia). Adrian Crişan l-a învins pe Emmanuel Lebesson (Franţa), cu 4-3, şi îl va întâlni luni, în turul al patrulea, pe Lee Sang-su (Coreea de Sud).

Întrecerile de canotaj au fost amânate pentru luni, din cauza timpului nefavorabil, vântul puternic împiedicând desfăşurarea calificărilor duminică.