Ciclistul Peter Sagan, campion mondial pentru al treilea an consecutiv

Premieră absolută pentru sportul cu pedale

Sport 25 Septembrie 2017 / 14:46 534 accesări
Peter Sagan (stânga) și-a adjudecat la sprint titlul mondial la fond pe șosea

Slovacul Peter Sagan s-a impus duminică în cursa de fond a Campionatelor Mondiale de ciclism pe șosea de la Bergen (Norvegia), obținând astfel al treilea său titlu mondial consecutiv, performanță unică în istoria competiției. Cronometrat în 6 ore, 28 de minute și 11 secunde, pe distanța de 267,5 km, Sagan l-a devansat in extremis, cu un sfert de roată (!!!), pe norvegianul Alexander Kristoff și a terminat învingător pentru a treia oară la CM, după ce triumfase anterior la Richmond (SUA) în 2015 și la Doha (Qatar) anul trecut.

Plutonul format din 196 de cicliști, între care și românul Serghei Țvetcov, a plecat din Rong și a ajuns la Bergen după 39,5 kilometri. În Bergen a fost parcurs un tur de 17,9 kilometri, apoi s-a intrat pe un circuit în lungime de 19,1 kilometri care a fost străbătut de 11 ori. Încă din primii kilometri ai cursei s-a format un grup de evadați alcătuit din nouă cicliști, aceștia desprinzându-se la 10 minute de pluton. Însă, cu 83 de kilometri înainte de finiș, plutonul a realizat joncțiunea cu evadații.

S-a creat o nouă evadare, dar ecartul maxim a fost de doar 45 de secunde. În ultimul tur de circuit, francezul Julian Alaphilippe a atacat, fiind urmat de italianul Gianni Moscon, cei doi desprinzându-se la opt secunde de pluton. Alaphilippe l-a lăsat în urmă pe Moscon pe zona cu piatră cubică aflată la 4,5 kilometri înainte de sosire. Moscon l-a ajuns din urmă pe francez cu doi kilometri înainte de finiș, apoi cei doi au fost prinși de pluton cu 1.500 de metri până la sosire. Astfel, sprinterii din pluton au apărut în față pentru a lupta pentru victorie. Kristoff a fost aproape de succes, însă Sagan i-a luat roata, apoi l-a depășit pe norvegian pe ultimii metri. Australianul Michael Matthews a câștigat medalia de bronz.

Sagan (27 de ani) a salvat în Norvegia un sezon fără niciun succes major pentru un ciclist de nivelul său, cu excepția unei etape din Turul Franței, înainte de a fi exclus din Marea Buclă pentru un sprint periculos. Slovacul se alătură celor patru cicliști (italianul Alfredo Binda, belgienii Rik Van Steenbergen și Eddy Merckx, spaniolul Oscar Freire) care au câștigat de trei ori Campionatul Mondial, dar este primul care se impune trei ani la rând.

Niciodată în istoria Campionatelor Mondiale, aflate anul acesta la ediția a 90-a, un ciclist nu a câștigat de patru ori aurul în cursa pe șosea. Ediția din 2018 a Campionatelor Mondiale de ciclism pe șosea va avea loc la Innsbruck, în Austria.