Constănțeanul Bogdan Negraia a ajuns în semifinale

Scrimă / Cupa României

Sport 02 Octombrie 2015 / 15:12 1056 accesări

După ce joi s-au încheiat întrecerile feminine, vineri a luat sfârșit și concursul individual masculin din cadrul Cupei României la spadă, competiție găzduită de Sala „Tomis” din Constanța. După ce Adrian Szilagyi (CSM Satu Mare), principalul favorit, a pierdut încă din turul secund, în fața juniorului în vârstă de 15 ani Adam Macska (CS Satu Mare), lupta pentru câștigarea trofeului a fost una extrem de încinsă, printre pretendenți numărându-se și constănțeanul Bogdan Negraia. Sportivul legitimat la CS Farul și pregătit de Mihaela Ion s-a calificat în semifinale, unde a cedat la mare luptă în fața veteranului Alexandru Nyisztor-Csaki (CSU Tg. Mureș), scor 12-15. Din păcate, Negraia a ratat podiumul, fiind învins în finala mică de Otto Tardi (CSU Tg. Mureș), scor 11-15. „Ne așteptam să intre în primii opt, dar prezența în semifinale a fost o surpriză plăcută. A mers foarte bine și a pierdut la scoruri strânse în lupta pentru medalii”, a spus antrenoarea Mihaela Ion. Trofeul i-a revenit lui Adrian Pop (CSM Satu Mare), soțul Simonei Pop (CSA Steaua București), care s-a impus în întrecerea individuală feminină. Acesta a câștigat finala cu Nyisztor-Csaki, scor 12-7. La startul întrecerii au fost prezenți alți șase sportivi de la CS Farul, care au ocupat locuri modeste: Silviu Loghin - 29, Cătălin Monea - 31, Gleb Nistor - 32, Horia Zugravu - 33, Alexandru Chilat - 41 și Dmitri Nistor - 43.

Sâmbătă este programat concursul masculin pe echipe, la care va participa și CS Farul, obiectivul grupării de pe litoral fiind prezența în semifinale. Duminică se va desfășura a 19-a ediție a „Cupei Farul - Memorialul Paul Călin”.