Coreea de Sud și Arabia Saudită s-au calificat la Campionatul Mondial de fotbal

Știm opt participante la turneul final din Rusia

Sport 06 Septembrie 2017 / 18:09 539 accesări
Siria, locul 126 în lume la startul preliminariilor asiatice, este la numai patru meciuri de o calificare istorică la Campionatul Mondial de fotbal!

Naționala de fotbal a Coreei de Sud a obținut calificarea la Campionatul Mondial de anul viitor, din Rusia, după egalul reușit marți, în deplasare, în fața Uzbekistanului, scor 0-0, într-un meci din ultima etapă a Grupei A a preliminariilor zonei asiatice, în timp ce echipa Siriei merge la baraj după egalul smuls in extremis pe terenul Iranului, scor 2-2, cu un gol înscris în al treilea minut de prelungire.

Coreea de Sud a încheiat grupa pe locul 2, la mare distanță, 7 puncte, de lider, echipa Iranului, care era deja calificată. Surprinzătoarea echipă a Siriei a terminat grupa pe locul 3 și va juca un baraj contra echipei clasate pe locul 3 în Grupa B a zonei asiatice, Australia. Câștigătoarea acestui baraj va disputa un play-off împotriva unei reprezentante a zonei CONCACAF. De remarcat că Siria a disputat pe teren neutru meciurile considerate acasă, din cauza situației conflictuale din această țară arabă.

Tot în Grupa A, China și-a văzut spulberate firavele speranțe de calificare, deși s-a impus în deplasare, 2-1, în fața Qatarului, care era deja eliminată. Pe primul loc a încheiat naționala Iranului, cu 22 de puncte, urmată de Coreea de Sud 15p, Siria 13p (golaveraj +1), Uzbekistan 13p (golaveraj -1), China 12p și Qatar 7p. De menționat că Iranul nu primise până marți niciun gol și marcase doar opt!

Tot marți, în Grupa B a zonei asiatice, Australia a învins Thailanda cu 2-1, la Melbourne, dar a terminat pe locul 3 în clasament, pentru că Arabia Saudită a câștigat în fața Japoniei cu 1-0, izbutind să ocupe locul 2 în ierarhia finală, care asigură calificarea automată la Mondial. Din această grupă, Japonia era deja calificată la turneul final de anul viitor. „Samuraii albaștri” au obținut săptămâna trecută a șasea lor calificare consecutivă la un Mondial. În Grupa B, Japonia a terminat cu 20 de puncte, urmată de Arabia Saudită 19p (golaveraj +7), Australia 19p (golaveraj +5), Emiratele Arabe Unite 13p, Irak 11p și Thailanda 2p.

Iran, Coreea de Sud, Japonia și Arabia Saudită s-au calificat la turneul final, în timp ce Siria și Australia se vor întâlni într-un baraj tur-retur, în octombrie, a cărui câștigătoare va disputa un play-off împotriva unei reprezentante a zonei CONCACAF. S-au mai calificat la CM 2018 Brazilia, Belgia și Mexic, în afara țării gazdă, Rusia, calificată din oficiu.