Croația s-a impus la limită în fața Turciei

Fotbal / EURO 2016, Grupa D, etapa 1: TURCIA - CROAȚIA 0-1

Sport 12 Iunie 2016 / 18:57 392 accesări
Golul de senzație înscris de Luca Modric a adus trei puncte importante pentru Croația

Partida de debut a Grupei D, disputată duminică, pe stadionul „Parc des Princes” din Paris, a adus o victorie la limită pentru naționala Croației în fața Turciei, scor 1-0, însă diferența putea fi mult mai mare, dacă turcii nu ar fi fost ocrotiți de Zeița Fortuna. Prima mare oportunitate de gol le-a aparținut însă elevilor lui Fatih Terim, în min. 29, însă mingea trimisă cu capul de Ozan Tufan a fost prinsă de Subasic chiar pe linia porții. Pe finalul primei reprize, croații au forțat și au deschis scorul, în min. 41, prin Modric, mijlocașul lui Real Madrid prinzând un voleu senzațional de la aproximativ 30 de metri. Repriza secundă a fost mult mai animată, mai ales că și turcii au ieșit la joc, căutând cu disperare egalarea. Marile ocazii le-au aparținut însă croaților, care au trimis de două în bara transversală, prin Srna, șut din lovitură liberă, și Perisic, lovitură de cap din 6 metri. În plus, portarul turc a fost nevoit să intervină în numeroase rânduri în fața atacanților croați, defensiva reprezentativei lui Fatih Terim fiind depășită cu ușurință. Victoria le oferă elevilor lui Ante Čačić șanse mari în privința calificării în optimi, dar Grupa D pare una dintre cele mai încinse de la turneul final.

Au evoluat - TURCIA (selecționer Fatih Terim): Babacan - Gonul, Mehmet Topal, Hakan Balta, Caner Erkin - Ozan Tufan, Selcuk Inan, Oğuzhan Özyakup (46 Volkan Sen) - Hakan Çalhanoğlu, Arda Turan (65 Yilmaz) - Cenk Tosun (69 Emre Mor); CROAȚIA (selecționer Ante Čačić): Subasic - Srna, Corluka, Vida, Strinic - Modric, Badelj, Rakitic (90 Schildenfeld) - Brozovic, Mandzukic (90+3 Pjaca), Perisic (86 Kramaric). Cartonaşe galbene: Tosun, Balta, Volkan Sen / Strinic. Partida a fost arbitrată la centru de suedezul Jonas Eriksson.