CS Năvodari a fost eliminată din Cupa României la rugby

Sport 29 Aprilie 2016 / 20:20 629 accesări
Jucătorii de la CS Năvodari au ieșit cu fruntea sus din Cupa României

Vineri după-amiază, într-un meci de baraj care a stabilit a opta echipă calificată în sferturile de finală ale Cupei României la rugby, CS Năvodari a fost învinsă de RC Stejarul Buzău cu scorul de 21-14 (7-7). Partida, care a avut loc în București, pe terenul din Complexul Ghencea, a opus cele mai bune formații din Divizia Națională de seniori, eșalonul al doilea din rugbyul românesc, formații care și-au câștigat categoric seriile din Grupa a II-a valorică a Cupei României.

Dobrogenii au reușit un start foarte bun de meci și au marcat primii: eseu Agiacai în minutul 8, transformat de Trandafir. Scorul a devenit 7-7 în min. 11, tot eseu transformat, apoi arbitrii i-au refuzat lui Ogea un eseu în min. 14, considerând că balonul nu a fost culcat în but. Imediat buzoienii au avut un jucător eliminat temporar, dar năvodărenii nu au profitat. Ultima fază importantă a primei reprize a fost lovitura de pedeapsă ratată de Trandafir, care a șutat în bară (min. 33)! De reținut că, după circa 20 de minute de la fluierul de start, în Capitală a început ploaia, care a afectat destul de mult evoluția celor două echipe.

Foarte eficienți în margini, buzoienii au avut o mai bună posesie a mingii și au izbutit să se detașeze pe tabelă imediat după pauză. O greșeală copilărească a lui Perju a fost sancționată cu cartonaș galben, iar Stejarul, în superioritate numerică, a reușit două eseuri transformate, scorul devenind 21-7 în minutul 56. Pe o ploaie din ce în ce mai puternică, CS Năvodari a forțat revenirea, a avut multe șarje ofensive, însă greșelile de mânuire a balonului și defensiva exactă a Stejarului au menținut rezultatul de pe tabelă până în minutul 38 din timpul regulamentar al reprizei secunde. Atunci, Niță a reușit un eseu la centru după o fază superbă: cursă individuală de aproape 80 de metri, începută din preajma propriului 22! Trandafir a transformat și scorul a devenit 21-14. Pe final, constănțenii au presat aproape non-stop, au ajuns de trei ori în 22-ul advers, o dată având chiar mai multe lovituri de pedeapsă jucate la mână, la 5-10 metri de butul Buzăului, însă ba mingea a fost scăpată înainte, ba jucătorul placat nu a eliberat balonul, astfel că mai departe, în sferturi, merge Stejarul!

Au evoluat pentru CS Năvodari (antrenori Cristian Husea, Cornel Suciu și Virgil Năstase): Apetroaie, Strat, Barbu, - M. Croitoru, Ogea - M. Niță, Agiacai, Bejan - Zainea, Trandafir - Grigoraș, Papaiane, Pîrvu, Miron - Perju (au mai jucat: Zapan, Comănici, Raicea, Burlacu, Fl. Croitoriu, Ciubotariu, Agapie). Au lipsit Puișoru, frații Prodan (toți accidentați) și Sponte (indisponibil din motive de... serviciu).

„Ne-am dorit foarte mult victoria, dar nu am reușit-o. A fost un meci de uzură și cred că dacă egalam, în prelungiri am fi reușit să învingem, pentru că fizic am fost superiori. La echipa din Buzău s-a văzut experiența lui Baraulea și Tatu”, a declarat Cristian Husea, antrenor la CS Năvodari.

Rezultatele înregistrate în ultima etapă din Grupa I valorică: Universitatea Cluj - CSM Olimpia București 23-22; Politehnica Iași - Timișoara Saracens 30-43; Dinamo București - CSM Știința Baia Mare 22-27. Steaua București a stat. Clasament: 1. Baia Mare 24p; 2. Timișoara 20p/5j; 3. Steaua 19p/5j; 4. Dinamo 14p; 5. CSM Olimpia 10p; 6. Cluj 8p; 7. Iași 0p. Restanța Timișoara Saracens - Steaua București va fi recuperată pe 4 mai.

Tot vineri a avut loc și tragerea la sorți a sferturilor de finală, care a stabilit următoarele împerecheri:

meciul 1: CSM Știința Baia Mare - RC Stejarul Buzău

meciul 2: Timișoara Saracens - CSM Olimpia București

meciul 3: Steaua București - Politehnica Iași

meciul 4: Dinamo București - Universitatea Cluj

Partidele se vor desfășura pe terenurile primelor formații, pe 7 mai. Semifinalele vor avea loc pe 14 mai, astfel: învingătoarea din Sfertul 1 cu învingătoarea din Sfertul 4, respectiv învingătoarea din Sfertul 2 cu învingătoarea din Sfertul 3. Meciurile din semifinale vor avea loc pe terenurile primelor echipe. Finala este programată pe 28 mai.