CS Năvodari „sprintează” spre câștigarea campionatului

Rugby / Divizia Națională de seniori, etapa a treia din play-off

Sport 25 Octombrie 2015 / 17:25 1135 accesări

Echipa de rugby CS Năvodari a devenit principala candidată la câștigarea Diviziei Naționale de seniori, ediția 2015, după ce a obținut a doua victorie în tot atâtea meciuri jucate în play-off-ul campionatului. Sâmbătă, în meciul de pe terenul rivalei RC Bîrlad, constănțenii au învins la limită, scor 14-12 (6-5), și se pot încorona câștigători ai competiției chiar înaintea ultimei etape! O victorie în partida următoare, cea de sâmbătă, de pe teren propriu, cu Știința Petroșani, ar face din CS Năvodari campioana DNS 2015 în proporție de 95%!

În meciul de la Bîrlad, Trandafir a punctat pentru echipa oaspete în prima repriză, din drop și din lovitură de pedeapsă, gazdele replicând prin eseul lui Diaconu. Niță a reușit și el un eseu, imediat după pauză, iar constănțenii s-au detașat la 11-5. Vasluienii nu au cedat, iar cu un sfert de oră înainte de final au trecut la conducere cu 12-11, grație unui eseu marcat de M. Munteanu și transformat de Rupanu. Scorul final a fost stabilit tot de Trandafir, din lovitură de pedeapsă.

În celălalt meci din play-off, Știința Petroșani a jucat pe teren propriu cu RCM Galați și a obținut un succes surprinzător, cu 20-19! În clasament, după trei etape, lider este echipa din Năvodari, cu 9 puncte din 2 jocuri, urmată de Galați 6p/3j, Bîrlad 6p/3j, Iași 4p/2j și Petroșani 4p/2j. Reamintim că, după desfășurarea celor 18 etape din sezonul regulat, primele cinci clasate evoluează în play-off, iar celelalte formații joacă în play-out. S-a plecat de la zero și se joacă în sistem campionat, un singur tur, cu două meciuri acasă și două în deplasare pentru fiecare echipă.