CSM București - Ferencvaros Budapesta, în sferturile de finală ale Ligii Campionilor

Sport 12 Martie 2017 / 18:08 878 accesări
Handbalistele de la CSM București vor avea un adversar de valoare în Ferencvaros Budapesta

Echipa de handbal feminin CSM București a câștigat duminică seară, scor 25-20 (12-7), partida jucată în deplasare cu Esbjerg (Danemarca), ultima pentru ea din Grupa Principală II a Ligii Campionilor. În urma acestui rezultat, deținătoarea trofeului o va întâlni pe Ferencvaros Budapesta în sferturile de finală ale actualei ediții. Prima partidă e programată la Bucureşti, pe 7 aprilie, iar returul o săptămână mai târziu, la Budapesta.

CSM a intrat destul de greu în meciul de la Esbjerg, gazdele marcând de trei ori consecutiv până când bucureștencele au găsit drumul spre gol. De la 3-0 pentru echipa daneză, în minutul 5, s-a făcut însă 7-3 pentru CSM Bucureşti (min. 17). Portarul Paula Ungureanu a scos minge după minge, iar golurile au curs în poarta adversă (primele trei fiind opera extremei Carmen Martin). La pauză, CSM avea deja avantaj liniştitor, de cinci goluri.

În partea a doua, echipa antrenată de Aurelian Roşca s-a desprins la opt goluri (16-8), după care a controlat jocul, chiar dacă uneori a făcut-o cu garda jos şi cu gândul de a face spectacol. În ultimele 10 minute, Esbjerg s-a apropiat la trei goluri, dar fără să pună în pericol victoria campioanei României, pentru care au marcat Brădeanu 5 goluri, Martin 5, Gullden 4, Mahmedovic 4, Torstenson 3, Curea 1, Manea 1, Bazaliu 1 și Lobach 1.

Cristina Neagu a fost cea mai bună marcatoare a meciului Ferencvaros Budapesta - Buducnost Podgorica, scor 23-24 (8-9), disputat sâmbătă, în ultima rundă din grupele principale ale Ligii Campionilor. Handbalista în vârstă de 28 de ani a marcat şapte goluri pentru Buducnost, care a încheiat pe poziţia a treia Grupa principală I din Liga Campionilor şi va evolua în sferturi.

Împerecherile din sferturi sunt FC Midtjylland - Vardar Skopje, CSM București - FTC-Rail Cargo Hungaria, Buducnost Podgorica - Larvik și Metz Handball - Gyori Audi ETO KC, prima manșă urmând să se joace pe terenul echipelor mai slab clasate.