CSM București a spulberat-o pe Team Esbjerg în Liga Campionilor la handbal feminin

Sport 13 Februarie 2017 / 19:06 592 accesări
Handbalistele de la CSM București au înregistrat a doua victorie consecutivă, după cea de la Ljubljana

CSM Bucureşti a învins-o duminică seară pe Team Esbjerg cu 33-25 (17-13), în Sala Dinamo din Capitală, într-un meci din grupa principală 2 a Ligii Campionilor la handbal feminin, reușind astfel să urce pe un loc care îi permite calificarea în sferturile de finală. Jucătoarele antrenate de Aurelian Roșca au luat avans încă după primele zece minute ale partidei (scor 6-3) și au ajuns chiar la patru goluri în minutul 15 (scor 9-5). După pauză, Roşca a făcut câteva schimbări în echipă, iar desprinderea a venit abia în ultimele 15 minute. Jocul nu a avut constanţă în prima parte a reprizei secunde, CSM a ratat câteva situaţii clare, astfel că danezele s-au apropiat la 21-20 (min. 43). Campioana României nu a avut însă emoţii în a gestiona situaţia. De fiecare dată când adversara a dat semne că revine, CSM București a iuţit ritmul şi, de la 23-21 în minutul 45, gazdele au ajuns la opt goluri în mai puţin de 10 minute: 30-22. Finalul a fost astfel liniştit, iar publicul s-a bucurat din plin cel mai clar succes al sezonului în Liga Campionilor.

Au evoluat echipele:

CSMB (antrenor Aurelian Roșca): Jelena Grubisic, Alina Iordache - Isabelle Gullden (3 goluri), Iulia Curea (1), Camille Ayglon Saurina (1), Bianca Bazaliu, Aurelia Brădeanu (2), Linnea Torstensson (4), Carmen Martin Berenguer (6), Oana Manea (3), Gnonsiane Niombla (5), Anastasia Lobaci (4), Majda Mehmedovic (3), Simone Boehme (1).

Team Esbjerg (antrenor Lars Frederiksen): Emily Stang Sando - Ulrika Maria Toft Hansen (1), Tove Elise Seest (2), Rikke Riber Zachariassen (3), Laura van der Heijden (3), Jenny Alm (7), Ida Bjoerndalen Karlsson (4), Lara Gonzales Ortega (2), Maria Mose Vestergaard (1), Vilde Mortensen Ingstad (2).

În celelalte meciuri jucate în Grupa a 2-a, FC Midtjylland a dispus de RK Krim Mercator Ljubljana cu 28-19, iar Gyori Audi ETO KC a evitat in extremis eșecul pe teren propriu cu Larvik, scorul final fiind 27-27, după ce formația norvegiană a condus cu 27-25! În clasamentul grupei, pe primul loc se află Gyor, cu 11 puncte, urmată de Midtjylland 8p, Larvik 8p, CSM București 7p, Krim 6p și Esbjerg 2p. Primele patru clasate vor obține calificarea în sferturi. CSM București va juca următorul meci peste două săptămâni, în deplasare, cu Larvik.

Rezultate din cealaltă grupă principală: Buducnost Podgorica - FTC-Rail Cargo Hungaria 25-33; Thüringer HC - Vardar Skopje 29-31; Metz Handball - Astrahanocika Astrahan 37-18. În meciul de la Podgorica, Cristina Neagu a marcat doar 3 goluri pentru Buducnost. Vardar e lider în clasament, cu 13 puncte, urmată de FTC-Rail 11p, Buducnost 8p, Metz 6p, Thüringer 4p și Astrahanocika 0p.