CSM București, învinsă de Larvik în Liga Campionilor la handbal feminin

Sport 26 Februarie 2017 / 15:40 506 accesări
Handbalistele de la Larvik (tricouri albe) au fost greu de oprit în partida cu CSM București

Actuala deținătoare a trofeului în Liga Campionilor la handbal feminin, CSM București, a fost învinsă sâmbătă, cu scorul de 35-33 (18-18), de formația norvegiană Larvik, în meciul patru din grupele principale ale competiției. Echipa antrenată de Aurelian Roşca a pierdut jocul la începutul reprizei secunde, când a intrat destul de relaxată în teren. Până atunci, campioana României a avut o evoluţie destul de sigură, mai ales în primele 15 minute. CSM București a reușit un bun start de meci, conducând cu 4-1 (min. 6) şi 10-6 (min. 14), eficienţa foarte bună în atac fiind explicată prin reuşitele interilor Torstensson şi Ayglon, care au înscris împreună 6 goluri. După alte patru minute, egalitatea s-a restabilit, 11-11.

În minutul 28, Larvik a preluat pentru prima dată conducerea, 17-16, dar la cabine cele două echipe au intrat la egalitate, 18-18. După pauză, lejeritatea cu care a intrat campioana pe teren a fost taxată imediat de gazde, care s-au desprins în numai patru minute la 22-18. Campioana Norvegiei a condus apoi și cu șase goluri diferență, 30-24 (min. 47). În ultimele 10 minute, echipa lui Aurelian Roşca a devenit mai agresivă în apărare, iar în minutul 57 a reuşit să revină la 33-34. CSM Bucureşti a avut chiar şansa egalării după o intervenție a portarului Paula Ungureanu, dar a făcut două greşeli în atac, astfel că a pierdut o şansă imensă de a urca în clasament. Campioana României rămâne pe locul 4 și, dacă va încheia pe această poziție, poate întâlni în sferturile de finală pe Vardar Skopje.

Pentru campioana Europei au marcat Carmen Martin 8 goluri, Isabelle Gullden 7, Linnea Torstensson 5, Gnonsiane Niombla 4, Camille Ayglon Saurina 4, Anastasia Lobaci 2, Majda Mehmedovic 1, Iulia Curea 1, Aurelia Brădeanu 1. Au mai jucat: Iordache, Ungureanu, Grubisic (portari), Dache, Bazaliu, Manea, Bohme. Antrenor: Aurelian Roşca.

Golurile echipei norvegiene au fost reușite de Amanda Kurtovic 8, Thea Mork 7, Marit Frafjord 7, Gro Hammerseng-Edin 5, Linn-Kristin Koren Riegelhuth 3, Tine Stange 2, Kristine Breistol 2, Karoline Breivang 1. Au mai jucat: Toft, Hasanic (portari), Anja Hammerseng-Edin, Johansen, Lowe, Rosten. Antrenor: Tod Odvar Moen.

Meciul s-a desfășurat în fața a 2.277 de spectatori și a fost arbitrat de croații Dalibor Jurinovic și Marko Mrvica.

Tot sâmbătă a avut loc și partida RK Krim Mercator Ljubljana - Gyori Audi ETO KC 17-34 (10-18), iar duminică se joacă meciul Team Esbjerg - FC Midtjylland. În clasament, pe primul loc este Gyori Audi ETO KC, cu 13 puncte din 8 jocuri, urmată de Larvik 10p (8j), FC Midtjylland 8p (7j), CSM București 7p (8j), RK Krim Mercator 6p (8j) și Team Esbjerg 2p (7j). CSM va juca următoarea partidă pe 2 martie, acasă, cu RK Krim Mercator Ljubljana.

Rezultate din cealaltă grupă principală: Astrahanocika Astrahan - Thüringer HC 26-24 (17-12); FTC-Rail Cargo Hungaria - Metz Handball 29-23 (15-10). Meciul Vardar Skopje - Buducnost Podgorica se joacă duminică. Vardar e lider în clasament, cu 13 puncte, urmată de FTC-Rail 13p, Buducnost 8p, Metz 6p, Thüringer 4p și Astrahanocika 2p. Mai sunt de disputat două etape, iar primele patru clasate din fiecare grupă vor juca în faza optimilor de finală, împerecherile fiind locul 1 cu locul 4 din cealaltă grupă, respectiv locul 2 cu locul 3 din cealaltă grupă.