CSM Bucureşti, “Regina” Europei în handbalul feminin

Handbal (f) / Liga Campionilor

Sport 08 Mai 2016 / 21:38 951 accesări
CSM Bucureşti a cucerit primul trofeu european din istoria clubului

Campioana României CSM Bucureşti a câştigat trofeul Ligii Campionilor la handbal feminin, după ce a învins, la capătul unei întâlniri dramatice, formaţia maghiară Gyor ETO, cu scorul de 29-26 (13-12, 22-22), după prelungiri şi aruncările de la 7 metri, în finala desfăşurată duminică, în “Papp Laszlo Arena” din Budapesta. Plecate cu ultima şansă în play-off, româncele au produs o surpriză uriaşă la prima participare a formaţiei bucureştene în cea mai importantă competiţie europeană intercluburi. După ce a câştigat sâmbătă semifinala cu macedonencele de la Vardar Skopje, cu scorul de 27-21, CSM Bucureşti a făcut un joc excelent şi în ultimul act, chiar dacă gazdele au fost susţinute de peste 10.000 de fani. Intrate cu un avantaj minim la pauză, elevele danezului Kim Rasmussen au fost conduse cu două goluri în repriza secundă, dar au revenit şi au egalat când mai erau doar câteva secunde, trimiţând partida în prelungiri. Unguroaicele s-au distanţat din nou la două lungimi, dar CSM Bucureşti a restabilit egalitatea dintr-o aruncare de la 7 metri executată de suedeza Isabelle Gullden. În aceste condiţii, soarta disputei s-a decis la aruncările de la 7 metri, unde campioanele României au marcat de fiecare dată, prin Gullden, Martin, Rodrigues şi Brădeanu, iar Mayssa Pessoa a reuşit să pareze două aruncări, trimiţând astfel trofeul la Bucureşti.

Cea mai bună jucătoare a finalei a fost Gullden, autoare a 15 goluri, care a cucerit şi titlul de golghetera a Ligii Campionilor. „A fost un meci nebun, dar în acelaşi timp minunat. De când m-am apucat de handbal am visat să câştig acest trofeu”, a mărturisit centrul suedez. „Suntem ca Danemarca la fotbal, în 1992. Am venit de pe plajă şi am câştigat. Celelalte echipe ne-au privit ca outsidere, dar am demonstrat că suntem mai bune şi cu Vardar, şi cu Gyor”, a spus pivotul Oana Manea. „Acesta a fost obiectivul nostru când am venit la Budapesta, să luăm trofeul. Mulţumim suporterilor pentru susţinere”, a adăugat extrema Iulia Curea.