Cu cuțitul pe teren! Un primar constănţean ameninţat de un fan!

Un meci din Liga a V-a la fotbal, aproape de o tragedie

Sport 25 Septembrie 2017 / 17:37 3435 accesări
La Nisipari, CS Peștera a suferit prima înfrângere din actualul sezon

În derby-ul etapei a 6-a din Liga a V-a la fotbal, disputat la Nisipari, Speranța Castelu a dispus de CS Peștera cu 1-0, printr-un gol marcat pe finalul meciului. Din ofsaid, afirmă echipa oaspete, aflată la prima înfrângere din actualul sezon. „Organizare în praf în anul 2017! Ținem să „felicităm” și brigada de arbitri... Nu a greșit mult, doar ne-a înjurat căpitanul, cartonaș roșu, gol din offside și maxima... După tot show-ul, 2 minute de prelungire în loc de 10! Asta e, noi îi servim cu apă plată, alții îi invită la fripturi...”, a scris pe Facebook clubul din Peștera.

Conform martorilor oculari la meciul desfășurat duminică, imediat după înscrierea golului din minutul 90, înainte ca jocul să fie reluat de la centru, arbitrul Nicușor Fulea a arătat că va prelungi partida cu două minute, moment în care nervii jucătorilor din Peștera au cedat. Căpitanul echipei l-a înjurat pe Fulea și a primit cartonașul roșu, apoi au urmat inerentele proteste. Pentru a liniști spiritele, pe teren a intrat primarul comunei Castelu, Nicolae Anghel, Primăria fiind cea care susține financiar activitatea clubului Speranța.

PRIMARUL DIN CASTELU, ATACAT CU BÂTA ȘI CUȚITUL LA NISIPARI!

Au urmat momente confuze pe terenul de joc, unde a pătruns și un alt spectator, înarmat cu o bâtă! Acesta era băut și avea ceva de împărțit cu Anghel, astfel că s-a dat la primar, nemulțumit că acesta nu alocă bani suficienți și pentru fosta echipă din Castelu. Reamintim că în sezonul trecut comuna avea două echipe în Liga a V-a, Speranța Nisipari (sat al comunei Castelu) și Castelanii Castelu, iar în actualul sezon avem Speranța Castelu în L5 și Speranța Castelu II în L6.

Spectatorul recalcitrant a scos la un moment dat și un cuțit, băgând groaza în cei prezenți! Nu i-a atacat însă pe jucători și arbitri, singurul cu care avea ceva de împărțit fiind Nicolae Anghel. Jocul a fost întrerupt circa cinci minute, apoi s-a reluat cu prelungirile, după ce pe teren au rămas doar fotbaliștii și arbitrii, iar Fulea a fluierat finalul fără să mai apară alte probleme.

După fluierul final, spectatorul respectiv a apărut iar cu cuțitul, fiind cu greu liniștit până când a venit și Poliția la terenul din Nisipari. Un incident reprobabil, care din fericire nu s-a transformat în ceva mult mai grav! Asta la capătul unui meci fără probleme deosebite de sportivitate între jucătorii prezenți în teren.

AXIOPOLIS SPORT II CERNAVODĂ, SINGURA ECHIPĂ CU PUNCTAJ MAXIM

După rezultatele înregistrate duminică, în etapa a 6-a din Liga a V-a la fotbal, avem un nou lider al clasamentului. Axiopolis Sport II Cernavodă a rămas singura echipă cu punctaj maxim, în urma remizei cu care CS Poseidon Limanu-2 Mai s-a întors de la Pecineaga. Pe locul 3 a urcat Voința Săcele, care a profitat de prima înfrângere a sezonului suferită de CS Peștera, 0-1 pe terenul Speranței Castelu.

Olimpia Constanța - Axiopolis Sport II Cernavodă 1-2

Clasament: 1. Axiopolis Sport II Cernavodă 18p (golaveraj 23-5); 2. CS Poseidon Limanu-2 Mai 16p (39-14); 3. Voința Săcele 16p (19-12); 4. CS Peștera 13p (23-10); 5. Speranța Castelu 13p (15-11).