Cu doi oameni în minus, tineretul României a obţinut un punct în Ţara Galilor

Sport 15 Noiembrie 2017 / 09:51 748 accesări
Răzvan Marin, fostul jucător al Viitorului, a fost eliminat în partida de marţi

Reprezentativa de tineret a României nu a putut să se impună marţi seară, în deplasare, în confruntarea cu Ţara Galilor, în Grupa 8 de calificare la EURO 2019 Under-21. Meciul disputată la Bangor s-a încheiat la egalitate, scor 0-0, formaţia condusă de Daniel Isăilă având doi jucători eliminaţi în repriza a doua, Răzvan Marin (minutul 72) și George Pușcaș (minutul 81). Constănțeanul Alexandru Cicâldău, mijlocaşul Viitorului, a evoluat din primul minut și a fost integralist. Alți trei fotbaliști ai Viitorului, Virgil Ghiță, Andrei Ciobanu și Doru Dumitrescu, nu au fost incluşi în lot pentru această partidă. Pentru România U21 au jucat alți patru fotbalişti crescuți la Academia de Fotbal „Gheorghe Hagi”: Cristian Manea, Dragoș Nedelcu, Răzvan Marin și Florinel Coman, în timp ce Ianis Hagi și Cătălin Căbuz, au fost rezerve.

Au evoluat pentru România: I. Radu (cpt.) - Cr. Manea, Nedelcearu, Al. Paşcanu, A. Radu - R. Marin, Dr. Nedelcu (84 Marco Dulca) - D. Man (79 M. Dobre), Cicâldău, Fl. Coman (90+4 V. Olteanu) - G. Puşcaş.

Tot marţi seară, Portugalia a învins Elveţia, scor 2-1.

România se menţine pe primul loc în grupă, cu 12 puncte din şase meciuri disputate, urmată de Bosnia & Herţegovina (9p/5j), Portugalia (7p/4j), Ţara Galilor (7p/5j), Elveţia (7p/6j) şi Liechtenstein (0p/4j).

Turneul final al Campionatului European de tineret din 2019 va avea loc în Italia şi San Marino.