CVM Tomis, campioana României, a învins vicecampioana Bulgariei

Miercuri seară, la Dobrici, în primul meci de verificare susţinut după reluarea pregătirilor

Sport 14 Octombrie 2015 / 23:30 2920 accesări

Voleibaliştii de la CVM Tomis (echipament albastru) au înfruntat şi frigul din sala din Dobrici

Reluarea pregătirilor în vederea viitorului sezon a coincis, din păcate pentru Club Volei Municipal Tomis Constanţa, campioana României la volei masculin, cu o perioadă dificilă în viaţa echipei, astfel că formația antrenată de Martin Stoev și Radu Began a susţinut abia miercuri seară, la Dobrici, un prim joc de verificare în noua formulă. CVM Tomis a înfruntat echipa locală Dobrudja, vicecampioana Bulgariei și câștigătoarea Cupei Bulgariei în sezonul trecut, acest prim test fiind trecut cu brio de voleibaliştii Tomisului. Jucătorii celor două formaţii au avut ca adversar şi... frigul din sala din Dobrici, iar partida a fost una echilibrată, cu excepţia setului secund. Întâlnirea a fost câştigată de CVM Tomis, cu scorul de 3:0 (25:23, 25:18, 25:21), după care s-a mai jucat un set, în care gazdele s-au impus, în final, cu 33:31. Voleibaliştii Tomisului au început mai greoi, după care au controlat jocul, iar rezervele Dragoş Pavel şi Andrei Mihalescu au reuşit câteva puncte spectaculoase în setul 4. În primul set, Tomisul a recuperat pe serviciul lui Ventsislav Ragin, revenind de la 16:20 la 22:20, iar în al doilea set, pe serviciul lui Andrei Laza, formaţia constănţeană s-a desprins de la 16:14 la 22:14. În al patrulea set, Tomsiul a irosit cinci mingi de set, iar Dobrudja a fructificat a cincea posibilitate de a câştiga setul.

Au evoluat pentru CVM Tomis: Mitev (8p) - Yordanov (13p), Laza (6p), Ragin (18p), Gotch (14p), Ananiev (9p) şi Skundric - libero. Au mai jucat: D. Pavel (6p), Mihalescu (5p), Stancu, Vologa (1p) şi Muscină (1p). De la Dobrudja Dobrici s-au remarcat universalii Chernokozhev (16p) şi Georgiev (12p).

Evoluţia scorului în partida Dobrudja - CVM Tomis - Setul 1: 2:4, 8:5, 13:8, 16:12, 17:12, 20:16, 20:22, 22:24, 23:25.

Setul 2: 3:1, 4:4, 4:8, 8:11, 12:16, 14:16, 14:22, 18:25.

Setul 3: 2:4, 6:8, 8:12, 13:13, 16:15, 16:18, 17:20, 19:22, 20:24, 21:25.

Setul 4: 3:8, 8:12, 12:16, 14:18, 19:18, 21:22, 23:24, 24:25, 25:26, 26:27, 28:27, 29:28, 29:30, 31:30, 32:31, 33:31.

UN TEST FOARTE UTIL

“Sunt mulţumit după acest prim meci jucat în tricoul Tomisului şi mă bucur că am învins. Pentru noi este bine că am început partidele de verificare, deoarece trebuie să punem la punct relaţiile de joc în vederea viitorului sezon”, a declarat căpitanul echipei constănţene, Boyan Yordanov.

“A fost prima partidă pentru noi, jucată destul de târziu înaintea începerii campionatului. Trebuie să folosesc sexetul de bază cât mai mult, trebuie să muncim mult la antrenament şi sperăm să creştem de la meci la meci”, a spus şi antrenorul Tomisului, Martin Stoev.

Vineri și sâmbătă, de la ora 17.30, CVM Tomis va susţine, în Sala Sporturilor din Constanța, încă două meciuri de verificare, urmând să primească vizita unei alte formaţii bulgare, Lukoil Burgas.