CVM Tomis Constanța va întâlni Universitatea Cluj, în sferturile Cupei României

Volei masculin

Sport 17 Ianuarie 2016 / 16:57 1971 accesări
În decembrie, Universitatea Cluj a câștigat cu 3:0 meciul de campionat cu CVM Tomis, jucat la Constanța

Sâmbătă a avut loc manșa retur pentru trei dispute din optimile de finală ale Cupei României la volei masculin. După victoriile fără set pierdut din manșa tur, Știința Explorări Baia Mare și Arcada Galați au obținut în deplasare rezultatele necesare calificării mai departe. Tot echipa din deplasare s-a calificat și din a treia dublă manșă, cea dintre CSM București și Universitatea Cluj. Învingători cu 3:1 la Cluj, bucureștenii au fost de nerecunoscut sâmbătă, au cedat cu 0:3 și au ratat o șansă uriașă de a juca în Final Four! Asta pentru că învingătoarea acestei dispute va întâlni echipa CVM Tomis Constanța în sferturi de finală și este ca și calificată mai departe, ținând cont de valoarea actuală a lotului constănțean.

Iată rezultatele înregistrate în manșa retur: AS Volei Club Caransebeș - Știința Explorări Baia Mare 3:2 (25:21, 21:25, 17:25, 25:22, 15:12); în tur 0:3, 3-5 scor general final; CSM București - Universitatea Cluj 0:3 (20:25, 21:25, 15:25); în tur 3:1, 3-4 scor general final; Tricolorul LMV Ploiești - Arcada Galați 0:3 (23:25, 23:25, 18:25); în tur 0:3, 0-6 scor general final.

Unirea Dej și VCM LPS Piatra Neamț au jucat în devans dubla manșă, în luna decembrie, iar Unirea a devenit prima echipă calificată în sferturi, după două victorii cu scorul de 3:0. Sferturile de finală sunt programate tur-retur, pe 17 și 24 februarie 2016, după următorul program: ACSVM Zalău - Unirea Dej; Arcada Galați - SCM U. Craiova; Dinamo București - Știința Explorări Baia Mare; Universitatea Cluj - CVM Tomis Constanța.

În sferturi se joacă tur-retur și se califică mai departe echipa care câștigă cele mai multe seturi. Dacă setaverajul este egal la capătul celor două manșe, după meciul retur se joacă „set de aur” pentru stabilirea echipei calificate. Câștigătoarele din sferturi se califică pentru Final Four, programat în perioada 9-11 aprilie 2016. Oferta de organizare a turneului final va avea loc pe 15 martie 2016, ora 11.00, la sediul Federației Române de Volei.