CVM Tomis, două victorii în prima zi a turneului final al CN de minivolei

Sport 20 Mai 2016 / 22:25 3811 accesări
CVM Tomis nu mai poate rata prezenţa în semifinale (sursa foto: Facebook)

Start cu dreptul pentru formaţia Club Volei Municipal Constanța în turneul final al Campionatului Național de minivolei, competiţie rezervată jucătorilor născuți în anul 2003 și mai mici şi care se desfăşoară la Blaj, la sfârşitul acestei săptămâni. Vineri, în prima zi a turneului, micuții voleibaliști pregătiți de Constantin Burungiu au disputat primele două meciuri din Seria I şi au obţinut tot atâtea victorii. În primul joc, CVM Tomis a întâlnit echipa CSŞ Ştei, pe care a învins-o cu scorul de 3:0 (25:17, 25:14, 25:5), iar în a doua partidă a înfruntat deținătoarea titlului, CSŞ Nicu Gane Fălticeni, reeditarea finalei de anul trecut dintre cele două formații. CVM Tomis s-a impus şi în acest joc cu scorul de 3:0 (25:23, 25:23, 25:20), astfel că nu mai poate pierde primul loc în serie. În duelul cu Fălticeni, CVM Tomis a revenit în finalul primului set de la 20:23, iar în setul secund a recuperat pas pas cu pas, pentru ca ultimul set să fie câştigat fără emoţii.

Celelalte rezultate din Seria I: Fălticeni - Blaj 3:1 şi Blaj - Ştei 3:1.

Sâmbătă, de la ora 11.30, CVM Tomis va avea ca adversară echipa CSŞ Blaj, în ultimul meci din Seria I, iar CSŞ Nicu Gane Fălticeni va întâlni pe CSŞ Ştei.

Clasament Seria I: 1. CVM Tomis 6p (setaveraj: 6:0), 2. Blaj 3p (4:4), 3. Fălticeni 3p (3:4), 4. Ştei 0p (1:6).

În semifinalele programate sâmbătă după amiază, CVM Tomis va înfrunta formaţia clasată pe locul secund în Seria a II-a, în care evoluează echipele CSŞ Botoșani, CS Dinamo București, CNNT Craiova şi CSŞ Lapi Dej.

Ultimele două clasate din fiecare serie vor continua în turneul locurilor 5-8. Finalele se vor disputa duminică.