CVM Tomis vrea victoria și în a doua confruntare cu Dinamo

Volei (m) / DA1, play-off, turneul locurilor 1-4, semifinale, meciul 1: CVM TOMIS CONSTANȚA - DINAMO BUCUREȘTI 3:1

Sport 24 Martie 2015 / 00:00 2404 accesări

Aseară, în Sala Sporturilor din Constanța, CVM Tomis a obținut prima victorie din play-off-ul Diviziei A1 la volei masculin. Formația constănțeană a trecut de Dinamo București cu scorul de 3:1 (25:21, 22:25, 25:15, 26:24), în primul meci din semifinalele turneului locurilor 1-4. Partida a doua este programată astăzi, de la ora 17.00 (în direct la Neptun TV), tot în Sala Sporturilor din Constanța. Confruntările din turneul 1-4 se joacă în sistemul „cel mai bun din cinci jocuri”. În cealaltă semifinală, CSVM Zalău conduce cu scorul general de 2-0 în disputa cu SCM U. Craiova.

DINAMO  A OFERIT O REPLICĂ NEAȘTEPTAT DE BUNĂ

După cele două eșecuri cu 0:3 din sezonul regulat, Dinamo se anunța ca victimă sigură la Constanța, dar nu a fost deloc așa! Bucureștenii au jucat ieri mult peste ce au arătat în ultima perioadă și au fost aproape de a trimite partida în set decisiv! Meciul a început frumos, cu faze lungi, ambele echipe având poftă de joc și reușind să se apere foarte bine. Primul set a fost controlat de gazde în prima sa treime, apoi oaspeții au condus cu 18:16, recuperând grație unui blocaj atent. Pe serviciul lui Laza, Tomis a revenit de la 18:20 la 23:20, apoi s-a impus la 21. Cu Centelles de neoprit în atac, Dinamo a început mult mai bine setul al doilea și a condus cu 6:2, 9:4 și 14:8, reușind să mențină acest avantaj până la final, în ciuda unei tardive reveniri a constănțenilor, de la 18:24 la 22:24. Conștientă că adversarii au venit la Constanța ca să-și vândă scump pielea, campioana a jucat la nivelul său obișnuit în setul al treilea, în care a făcut diferența cu serviciul (s-a remarcat Simeonov) și blocajul. Setul al patrulea s-a desfășurat după aceleași coordonate ca și setul al doilea, cu Dinamo la conducere încă din start. Oaspeții au controlat disputa și au condus cu 24:21, moment în care toată lumea aștepta setul decisiv. Nu s-a mai ajuns până acolo însă, pentru că Tomis a revenit fantastic pe serviciul lui Janic, s-a apărat și a blocat perfect, închizând meciul după aproape două ore. Stancu, intrat la jumătatea setului 3, în locul lui Laza, s-a remarcat prin blocajele sale, alături de Spînu.

„Am avut un meci dificil astăzi (n.r. - ieri), pentru că Dinamo a jucat foarte bine, mult peste ce a jucat în celelalte întâlniri cu noi din acest campionat. Este important însă că am reacționat foarte bine și nu am pierdut. Sper ca mâine (n.r. - astăzi) să jucăm mai bine și să nu mai avem emoții. Am vrut să-l odihnesc astăzi pe Stancu, dar eram deficitari la blocajul pe centru și am fost nevoit să-l introduc pe teren. Au fost câteva momente de nervozitate după meci, dar așa se întâmplă când îți dorești foarte tare victoria. Sunt sigur că totul va rămâne în vestiar, între jucători”, a declarat Martin Stoev, antrenorul principal al echipei constănțene.

Au evoluat - CVM Tomis (antrenori Martin Stoev și Radu Began): Zhekov 2p - Simeonov 27p (4 ași), Laza 2p, Spînu 11p (4 blocaje), Janic 22p, D. Pavel 11p și Rosic - libero (au mai jucat: Petkov 3p, Stoian, Tănăsescu, Stancu 7p - 4 blocaje); Dinamo (antrenori Daniel Rădulescu și Cristache Catană): Antonic 5p (3 blocaje) - Centelles 18p (4 blocaje), Mureşan 7p, Şoloc 8p, D. Ivanov 13p, Harbuz 12p și Pantelic - libero (a mai jucat: Romanescu 5p).