Debut spectaculos la EURO Padbol 2017

Nu ai găsit subiectul dorit?
Foloseşte căutarea ...
În Sala Tomis din Constanţa Debut spectaculos la EURO Padbol 2017
Sport 15 Septembrie 2017 / 10:32 2141 accesări 0 comentarii

În prima zi a Campionatului European de padbol doar România I a obţinut o victorie

În prima zi a Campionatului European de padbol doar România I a obţinut o victorie

Prima ediţie a Campionatului European de padbol la masculin a început joi la Constanţa, în sala din Complexul Sportiv Tomis (strada Flămânda), partidele oferind faze spectaculoase în condiţiile în care acest sport este un un mix între fotbal, tenis şi squash, jucat într-o „cuşcă de sticlă”. Prima echipă a României a fost singura care a obţinut o victorie în prima zi, în al doilea joc susţinut, iar Robert Gherghişan a fost sărbătoritul zilei, componentul echipei România II împlinând vârsta de 23 de ani.

Rezultatele meciurilor disputate joi, în prima zi a competiţiei -

Terenul principal - Grupa A: Spania I - Portugalia II 6-1, 6-0; Grupa B: România I (Rafael Vasile, Gheorghe Mauro şi Nicuşor Ilinca - supranumit „Pele”) - Spania II 2-6, 6-7; Grupa C: Franţa I - România II (Robert Gherghişan şi Ionuţ Balaban) 6-3, 6-1; Grupa D: Portugalia I - Spania III 1-6, 5-7; Grupa A: Spania I - Italia 6-0, 6-0; Grupa B: România I - Belgia I 6-0, 6-0.

Terenul secund - Grupa A: Italia - Suedia 0-6, 0-6; Grupa B: Belgia I - Portugalia III 0-6, 0-6; Grupa C: Belgia II - Germania 0-6, 3-6; Grupa A: Portugalia II - Suedia 6-2, 6-1; Grupa B: Spania II - Portugalia III 7-6, 6-1.

Programat iniţial joi, de la ora 17.00, întâlnirea România III (Mihai Tiplic şi Cristi Stănescu) - Franţa II, din Grupa D, a fost amânată pentru sâmbătă, de la ora 10.00, zi în care, de la ora 11.00, se vor disputa şi confruntările din cadrul sferturilor de finală ale competiţiei. În sferturi se vor califica primele două clasate din fiecare grupă.

Programul partidelor de vineri, care vor începe la ora 14.00, se prezintă astfel -

Terenul principal - ora 14.00: Franţa I - Belgia II; ora 15.00: Portugalia I - România III; ora 16.00: Spania I - Suedia; ora 17.00: România I - Portugalia III; ora 18.00: Franţa I - Germania; ora 19.00: Portugalia I - Franţa II.

Terenul secund - ora 14.00: România II - Germania; ora 15.00: Spania III - Franţa II; ora 16.00: Portugalia II - Italia; ora 17.00: Spania II - Belgia I; ora 18.00: România II - Belgia II; ora 19.00: Spania III - România III.

Finalele se vor desfăşura duminică, de la ora 11.00. Intrarea spectatorilor este gratuită.

Competiţia este organizată de Asociaţia Română de Padbol şi Asociaţia Terra Semper Fidelis Perspectiva pentru Viitor, cu sprijinul Consiliului Judeţean Constanţa, al Primăriei Constanţa şi al Direcţiei Judeţene Pentru Sport şi Tineret Constanţa.

Taguri articol

Adaugă comentariul tău

NOTĂ: Te rugăm să comentezi la subiect. Sunt interzise atacurile la persoană, limbajul vulgar sau tendenţios şi postarea materialelor publicitare. Încălcarea acestor norme va fi sancţionată cu ştergerea imediată a comentariului.

Ştiri recomandate

123
Pagina a fost generata in 1.7171 secunde