Două medalii pentru Eugen Susanu la CN de înot pentru cadeți

Sport 20 Iulie 2016 / 16:31 2698 accesări
Eugen Susanu (stânga) s-a întors cu două medalii de la Oradea

În perioada 14-17 iulie 2016, bazinul de 50 de metri din Oradea a găzduit faza finală a Campionatelor Naționale de înot pentru cadeți (fete de 12 și 13 ani, băieți de 12-14 ani), competiție la care cluburile din județul Constanța au cucerit două medalii. Ambele au intrat în posesia lui Eugen Susanu (13 ani), de la Atena Sport Club Constanța (antrenor Răzvan Florea), care a ocupat locul 2 la 50 m liber și locul 3 la 100 m liber. El a mai adus puncte și din probele de 100 m bras (3p pentru locul 6), 200 m liber (2p pentru locul 7) și 200 m bras (1p pentru locul 8). Au mai punctat pentru Atena Sport Club: Vlad Rogoveanu (13 ani) - locul 5 la 400 m mixt (4p) și locul 8 la 100 m bras și 800 m liber (1p+1p); Daria Moraru Sovoiu (13 ani) - locul 7 la 100 m spate (2p) și locul 8 la 200 m spate (1p).

De la Palatul Copiilor Constanța (antrenor Octavian Tileagă) a punctat doar Alexandru Preda (14 ani), care a ocupat locul 4 la 200 m bras (5p) și locul 6 la 100 m bras (3p).

În clasamentul general pe cluburi, Atena Sport Club a ocupat locul 21, cu 28p, iar Palatul Copiilor s-a clasat pe 35, cu 8p. La Oradea au mai concurat sportivi de la CS Farul Constanța (antrenor Octavian Tileagă) și de la Bogdan Ciubotariu Constanța (antrenor Gabriel Culea).