„Dracii roşii”, cel mai categoric succes de până acum la EURO 2016

Fotbal / EURO 2016, optimi de finală: UNGARIA - BELGIA 0-4

Sport 27 Iunie 2016 / 00:04 479 accesări
Belgienii au sărbătorit calificarea în sferturile de finală de la EURO 2016

Confruntarea de duminică seară, de la Toulouse, din optimile de finală de la EURO 2016, dintre Ungaria şi Belgia, a fost una extrem de echilibrată până în minutul 80, când belgienii s-au desprins decisiv pe tabela de marcaj şi s-au calificat în stil de mare echipă în sferturile de finală.

Ambele echipe au trecut pe lângă deschiderea scorului la începutul meciului, prin Lovrencsics, De Bruyne şi Lukaku, primul gol fiind marcat în minutul 10, atunci când fundaşul Alderweireld a reluat cu capul centrarea mijlocaşului belgian De Bruyne. Dzsudzsák, Lovrencsics, De Bruyne şi Lukaku le-au dat emoţii celor doi portari, Courtois, respectiv Király, după care De Bruyne a executat foarte bine o lovitură liberă de la marginea careului în minutul 35, dar Király a respins mingea în bara transversală. Ungurii au trecut pe lângă egalare prin Lovrencsics (min. 39) şi Dzsudzsák (min. 41), însă şi belgienii s-au jucat cu ocaziile, De Bruyne, Lukaku, Nainggolan şi Mertens irosind cu nonşalanţă situaţiile de poartă de care au beneficiat. A fost o primă repriză jucată pe cartea atacului de cele două formaţii, fiind consemnate... 22 de ocazii de gol. Iar partea a doua a întâlnirii a început cu şutul lui Hazard, respins de Király şi cu Ungaria ratând egalarea prin Szalai, în minutul 54. Courtois a intervenit salvator în minutul 67, la mingea expediată spre poartă de Pintér, şi a fost ocrotit de şansă la şutul lui Juhász din minutul următor, mingea trecând de puţin pe lângă bară. Selecționerul Marc Wilmots a mutat inspirat în minutul 76, când l-a trimis în teren pe Batshuayi, iar atacantul belgian a fructificat centrarea lui Hazard, în minutul 78. Lovitura de graţie a dat-o Eden Hazard, în minutul 80, după o acţiune personală de toată frumuseţea şi un şut plasat perfect, la colţul lung, fără speranţe pentru Király. Iar cireaşa pe tort a aşezat-o Carrasco, în primul minut al prelungirilor, pentru un 4-0 categoric în favoarea „dracilor roşii”.

Au evoluat - UNGARIA (selecționer Bernd Storck): Király - Kádár, Guzmics, Juhász (79 Böde), Lang - A. Nagy, Gera (46 Elek) - Lovrencsics, Pintér (75 N. Nikolić), Dzsudzsák (cpt.) - Szalai; BELGIA (selecționer Marc Wilmots): Courtois - Meunier, Alderweireld, Vermaelen, Vertonghen - Nainggolan, Witsel - Mertens (70 Carrasco), De Bruyne, Hazard (cpt.) (81 Fellaini) - R. Lukaku (76 Batshuayi). Cartonaşe galbene: Kádár, Lang, Elek, Szalai / Vermaelen, Batshuayi, Fellaini. Partida a fost arbitrată la centru de sârbul Milorad Mažić.

În sferturile de finală, Belgia va întâlni Țara Galilor, partida fiind programată vineri, 1 iulie, de la ora 22.00, la Lille.