Duel de zile mari în sferturile întrecerii feminine

Tenis / Australian Open

Sport 24 Ianuarie 2016 / 18:09 591 accesări
Serena Williams și Maria Şarapova se vor lupta pentru un loc în semifinale la Australian Open

Faza sferturilor de finală ale actualei ediții de la Australian Open, primul turneu de Mare Șlem al anului, oferă un duel de senzație în întrecerea feminină de simplu, unde liderul clasamentului mondial, Serena Williams, se va duela cu una dintre adversarele tradiționale, Maria Șarapova, cap de serie nr. 5 și locul 5 WTA. În sferturi, americanca a trecut fără probleme de o altă rusoaică, Margarita Gasparian, locul 58 WTA, cu scorul de 6-2, 6-1. „Nici nu aveam idee cu cine voi juca în faza următoare. Nu am nimic de pierdut și voi încerca să joc cel mai bun tenis al meu. Sunt foarte încrezătoare în acest moment”, a spus deținătoarea trofeului. În schimb, Șarapova a avut o partidă mult mai dificilă în fața elvețiencei Belinda Bencic, cap de serie nr. 12 și locul 13 WTA, impunându-se cu scorul de 7-5, 7-5. „Abia aștept să joc împotriva celei mai bune tenismene din lume și sunt convinsă că va fi un meci extraordinar”, a declarat rusoaica.

Întâlnirea reprezintă o reeditare a finalei de anul trecut, când Serena Williams a câștigat cu 6-3, 7-6 (7/5). „A fost o finală senzațională și am fost aproape să câștig setul secund, dar nu am reușit”, a spus Șarapova. Principala favorită la câștigarea trofeului conduce cu un incredibil 18-2 în întâlnirile directe, ultimul succes fiind înregistrat anul trecut, în semifinalele de la Wimbledon. În schimb, rusoaica nu a mai învins-o pe Serena din 2004, de la Turneul Campioanelor, iar în ultimele șase partide nu a câștigat nici măcar un set!

În sferturi a acces și favorita nr. 4, poloneza Agnieszka Radwanska, care a a depășit-o în optimi pe germanca Anna-Lena Friedsman, locul 82 WTA, cu scorul de 6-7 (6/8), 6-1, 7-5, la capătul unui meci dramatic. Friedsam a condus cu 5-2 în setul decisiv, dar a acuzat o accidentare la coapsa piciorului stâng și a încheiat partida în lacrimi. Radwanska se va duela pentru un loc în semifinale cu Carla Suarez Navarro (Spania), cap de serie nr. 10 şi locul 11 WTA, care a eliminat-o pe reprezentanta gazdelor, Daria Gavrilova, locul 39 WTA, cu scorul de 0-6, 6-3, 6-2.

SHUAI ZHANG CONTINUĂ SERIA SURPRIZELOR

Chinezoaica Shuai Zhang, locul 133 WTA, care a eliminat-o în primul pe tenismena constănțeană Simona Halep, locul 2 WTA, a uimit încă o dată, reușind să treacă în optimi după ce s-a impus în fața americancei Varvara Lepchenko, locul 51 WTA, cu scorul de 6-1, 6-3. Asiatica o va întâlni în runda următoare pe americanca Madison Keys, cap de serie nr. 15 și locul 17 WTA, care a trimis-o acasă pe Ana Ivanovic, cap de serie nr. 20 și locul 23 WTA, cu scorul de 4-6, 6-4, 6-4, după un meci marcat de un incident șocant. Antrenorul tenismenei din Serbia, Nigel Sears, s-a prăbușit pe scările Arenei „Rod Laver” în timp ce se întorcea la locul său din loja Anei Ivanovic, la scorul de 6-4, 1-0 pentru eleva sa. Britanicul, care a leșinat pentru câteva momente, și-a revenit după ce a primit îngrijiri medicale și a fost transportat apoi la spital. Meciul a fost întrerupt, iar după câteva minute în care au rămas pe teren, jucătoarele au plecat la vestiare, revenind 50 de minute mai târziu. Nigel Sears este tatăl lui Kim Sears, soţia lui Andy Murray, locul 2 ATP, care juca în momentul incidentului pe „Margaret Court Arena”, dar nu a fost informat în timpul meciului în legătură cu ce s-a întâmplat.

Optimile au adus o mare surpriză, favorita nr. 3 și locul 3 WTA, Garbine Muguruza (Spania), fiind învinsă de Barbora Strycova (Cehia), locul 48 WTA, cu scorul de 6-3, 6-2. Nici Karolina Pliskova (Cehia), cap de serie nr. 9 și locul 12 WTA, nu a depășit turul secund, cedând în fața rusoaicei Ekaterina Makarova, cap de serie nr. 21 și locul 24 WTA, cu scorul de 6-3, 6-2. În schimb, fostul lider mondial Victoria Azarenka, cap de serie nr. 14 și locul 16 WTA, a confirmat revenirea din ultima perioadă și a spulberat-o pe japoneza Naomi Osaka, locul 127 WTA, cu scorul de 6-1, 6-1.