Duelul Halep - Stosur, întrerupt de ploaie la Roland Garros

Tenis de câmp / Turneul de la Roland Garros

Sport 29 Mai 2016 / 22:49 885 accesări
Simona Halep va relua luni duelul cu Samantha Stosur

Duminică seară, la Roland Garros, în optimile de finală ale turneului de la Roland Garros, dotat cu premii în valoare totală de 12.032.000 de euro, a fost programată partida dintre tenismena constănțeană Simona Halep (locul 6 WTA și cap de serie nr. 6) şi australianca Samantha Stosur (24 WTA). Din păcate, meciul a fost întrerupt din cauza ploii, în primul set, în momentul în care Halep conducea cu scorul de 5-3, urmând să fie reluat luni.

BEGU, ELIMINATĂ

Cealaltă tenismenă româncă prezentă în optimile turnelui de la Paris, Irina Begu (28 WTA), a fost eliminată duminică. Begu a cedat, surprinzător, în disputa cu americanca Shelby Rogers (108 WTA), scor 3-6, 4-6. Pentru prezența în optimile celui de-al doilea turneu de Grand Slam al anului, Begu și-a asigurat 173.000 de euro şi 240 de puncte WTA. Tot duminică, perechea perechea româno-indiană Florin Mergea / Rohan Bopanna, favorită nr. 6, a câştigat meciul cu dublul Brian Baker (SUA) / Marcus Daniell (Noua Zeelandă), scor 6-2, 6-7 (4/7), 6-1, obținând calificarea în sferturi. Pentru această performanță, Mergea şi Bopanna şi-au asigurat 360 de puncte în clasamentul mondial şi un cec în valoare de 68.000 de euro. La dublu mixt, perechea Florin Mergea (România) / Yaroslava Shvedova (Kazakhstan) a pierdut, sâmbătă seară, în optimi, în fața cuplului Martina Hingis (Elveţia) / Leander Paes (India), scor 6-2, 5-7, 6-10.