Elizabeta Samara a fost învinsă în finala mică a turneului ITTF Europe Top 16

08 Februarie 2016 / 12:53 758 accesări

Jucătoarea română de tenis de masă Elizabeta Samara a ocupat, duminică, locul al patrulea în cadrul turneului ITTF Europe Top 16, anunță Federația Europeană de Tenis de Masă.

În finala mica a competiției, Samara a fost învinsă de Jia Liu (Austria, locul 6 în clasamentul european) cu scorul de 4-1 la seturi (11-8, 8-11, 11-4, 12-10, 11-4). Samara, campioana europeană en titre, era principala favorită a turneului.

Turneul desfășurat la Gondomar, Portugalia, în perioada 5- 7 februarie, a fost câștigat de Yanfei Shen (Spania, 37 de ani), locul 13 în clasamentul european.

Elizabeta Samara ocupă locul 5 în clasamentul european și locul 23 în clasamentul mondial. Sportiva romană în vârstă de 27 de ani este legitimată la clubul turc Fenerbahce.