Eșec neașteptat pentru HC Dobrogea Sud, la Călărași

Handbal masculin / Liga Națională, etapa a 19-a

Sport 16 Februarie 2017 / 19:16 784 accesări
Dalibor Cutura a înscris 8 goluri la Călărași

Joi, în penultimul meci al etapei a 19-a din Liga Națională de handbal masculin, Handbal Club Dobrogea Sud Constanța a jucat cu AHC Dunărea Călărași și a înregistrat a doua înfrângere în deplasare în doar patru zile, după 27-31 cu HC Odorhei, duminică. Deși s-au înfruntat formațiile de pe locurile 3 și 10, gazdele au anulat această diferență din clasament și s-au impus cu 25-24 (12-11)!

Partida a început bine pentru constănțeni, care au condus cu 5-3, 6-4 și 7-5, însă Dunărea a egalat la 7. Călărășenii au marcat apoi patru goluri consecutive și de la 8-7 pentru dobrogeni scorul a devenit 11-8 pentru gazde, care au intrat la pauză cu avantaj minim.

Portarul Sijan, care în prima repriză a apărat 11 șuturi, inclusiv două aruncări de la 7 metri, nu a mai fost la fel de inspirat și în repriza secundă, fiind înlocuit după circa zece minute de Stănescu (8 intervenții reușite a avut președintele-jucător al Constanței). Dunărea a evoluat mult mai bine în atac și, profitând de ratările oaspeților (Toma, Cutura și Buricea chiar din aruncări de la 7 metri!), s-a distanțat constant pe tabela de marcaj. Cea mai mare diferență a fost de cinci goluri, 19-14! Cu toate eforturile constănțenilor, ei nu au mai reușit să restabilească egalitatea și s-au întors cu mâna goală dintr-o deplasare care părea destul de facilă. La 25-24, cu 40 de secunde înainte de final, când HCDS avea superioritate numerică, Vujadinovic a fost angajat pe extremă și a ratat incredibil egalarea, singur cu portarul advers!

Partida a „beneficiat” de un final destul de ciudat. Un jucător de la Dunărea a comis pași în fault, constănțenii au protestat și au cerut posesia, însă arbitrii au dictat aruncare de la 9 metri pentru gazde. După circa un minut de incertitudine, meciul a continuat pentru ultimele 7 secunde cu... doar o formație pe teren! În semn de protest față de arbitraj, jucătorii antrenați de Djordje Cirkovic și Marko Sesum au privit de pe banca de rezerve cum handbaliștii Dunării pasează între ei fără să arunce spre poarta goală, apoi cum sărbătoresc un succes neașteptat. În acest meci a debutat la HC Dobrogea Sud și centrul Mihai Rohozneanu (33 de ani), legitimat săptămâna aceasta de formația constănțeană.

Golurile echipei de pe litoral au fost înscrise de Cutura 8 (1 din 7 m), Nikolic 4, Rakcevic 3, Toma 2 (2 din 7 m), Vujadinovic 2, Angelovski 2, Buricea 2 și Celica 1.

Alte rezultate din etapa a 19-a: Steaua București - Politehnica Timișoara 15-20; CSM Satu Mare - CSM București 24-28; Potaissa Turda - HC Odorhei 29-28; HC Vaslui - CSU Suceava 20-21. Dinamo București a stat.

Clasament: 1. Dinamo 46p, 17 jocuri (golaveraj: 547-454), 2. Potaissa 40p, 18j (536-501), 3. HC DOBROGEA SUD 37p, 17j (478-423), 4. CSM Bucureşti 36p, 18j (511-449), 5. Odorhei 35p, 17p (495-456), 6. Timişoara 28p, 18j (458-435), 7. Vaslui 24p, 17j (439-471), 8. Călăraşi 23p, 17j (461-473), 9. Steaua 22p, 18j (461-464), 10. Suceava 21p, 17j (452-454), 11. Focşani 11p, 17j (417-477), 12. Satu Mare 4p, 18j (434-535), 13. Făgăraş 3p, 17j (385-482).