Eșec pe teren propriu pentru BC Athletic

Baschet masculin / Liga 1, etapa a 11-a

Sport 15 Ianuarie 2017 / 20:48 720 accesări

Baschet Club Athletic Constanța a jucat deseori de la egal la egal cu echipa brăileană

Baschet Club Athletic Constanța a jucat duminică seară, pe teren propriu, primul său meci oficial din acest an, formația antrenată de Alexandru Olteanu și Bogdan Ivanovici fiind și prima echipă constănțeană care a susținut o partidă oficială în 2017. Din păcate, jocul nu le-a adus baschetbaliștilor constănțeni și prima victorie a anului, aceasta revenind grupării vizitatoare, CS Cuza Sport Brăila, una dintre candidatele la promovarea în Liga Națională. Oaspeții au câștigat cu scorul de 71-54 (25-10, 11-15, 15-13, 20-16) partida găzduită de Sala Sporturilor din Constanța și contând pentru etapa a 11-a din Liga 1 la baschet masculin, Grupa a 3-a.

Brăilenii au început foarte bine meciul, reuşind să se distanţeze la 15 puncte diferenţă după primul sfert. Cu Liţă şi Mihai foarte precişi sub panoul advers, constănţenii au redus din handicap până la pauză şi au continuat revenirea şi în sfertul al treilea. Asta însă doar până la 35-40, scor de la care dunărenii au început să se apere din nou foarte bine şi nu au mai avut emoţii până la final.

Punctele echipei constănțene au fost reușite de Mihai 22 (7x3), Liță 12, Trandafir 9 (1x3), Takacs-Sixt 5 (1x3), Miloș 2, Isleam 2, Oprean 1 și Ursu 1.

„Am dorit foarte mult să facem un joc bun astăzi şi pe alocuri ne-a reuşit. Am avut momente când am arătat foarte bine, dar experienţa şi valoarea adversarului au tranşat meciul în sfertul 3. Se putea mai mult, probabil, şi sunt puţin supărat pe atitudinea unor jucători, care nu au intrat cum trebuie în meci. Cu siguranţă asta se va schimba de la jocul următor”, a declarat Alexandru Olteanu, antrenor principal la BC Athletic.